Polis avukatı, polisin öldürdüğü Uğur Kurt'un annesi ceza alsın diye itiraz etti!

İstanbul Okmeydanı’nda cemevi avlusunda polis kurşunuyla can veren Uğur Kurt’un annesi Güllünaz Kurt, sanık avukatını yumruklayıp kravatını çektiği gerekçesiyle yargılanmış ve beraat etmişti. Ancak Avukat Tolga Yurdakul, anne Kurt’un ceza alması için karara itiraz etti.
Çarşamba, 16 Ağustos 2017 17:03

Beyoğlu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Uğur Kurt, 2014 yılında bir cenaze töreni için gittiği Okmeydanı Cemevi’nin avlusunda polisin kurşunuyla hayatını kaybetmişti.

Kurt’un ölümüne ilişkin İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın 3 Aralık 2015 tarihli duruşmasında, Kurt Ailesi’yle polis Sezgin Korkmaz ve avukatı Tolga Yurdakul arasında arbede yaşandı. Yurdakul, müvekkilini kurtarmak isterken, 58 yaşındaki anne Kurt’tan yumruk yediğini ve saatinin kayışının koptuğunu öne sürdü. Anne Kurt hakkında “kamu görevi sırasında hakaret” suçundan dört buçuk yıla, “kamu görevi sırasında yaralama” suçundan da bir yıldan iki yıla kadar olmak üzere toplam altı buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Yargılama sonunda beraata karar verildi. Hakim, Yurdakul’un kravatının kim tarafından çekildiğinin belli olmadığını, kimin kime vurduğunun belli olmadığını, kravat çekme ve vurma fiillerine Kurt’un karıştığına dair delil elde edilemediğini ifade etti. 

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, polisin avukatı Tolga Yurdakul, anne Güllünaz Kurt'un beraatine itiraz etti. Avukatı tarafından yapılan itirazda, “Yurdakul görev yaparken darp edilmiştir. Bunun tek sebebi de müvekkilini korumak amacıyla siper olmasıdır. Bunu fırsat bilen sanık, Yurdakul’a saldırmış ve hıncını çıkarmaya kalkışmıştır” denildi.