Plaza Eylem Platformu: Çalışırken ölmek istemiyoruz

Beyin kanaması sebebiyle hayatını kaybeden banka çalışanı Nadide Kısa için Plaza Eylem Platformu tarafından Yapı Kredi Plaza önünde basın açıklaması yaptı.
Çarşamba, 18 Ekim 2017 17:07

Yapı ve Kredi Bankası'nda çalışırken uğradığı mobbing ve kötü çalışma koşulları sonrasında beyin kanaması geçirerek hayatını yitiren Nadide Kısa için İstanbul Levent'teki banka binası önünde basın açıklaması yaptı. Platformun çağrısıyla öğle tatilinde Levent metro durağında buluşan beyaz yakalılar, buradan Yapı Kredi binasına yürüdüler. Yürüyüşte "Unutmazlar, unutmayız, unutmam" ifadeleriyle Nadide Kısa'nın fotoğrafı taşındı.

Yürüyüş ve açıklama sırasında "Çalışırken ölmek istemiyoruz", "Şirket elini benliğimden çek", "Performans sistemi kurumsal mobbingdir", "Fazla mesai öldürüyor" ve "Nadide Kısa ölümsüzdür" sloganları atıldı.

Ağır çalışma koşulları ve Nadide Kısa'nın ölümüne dikkat çektilen açıklamada, "Bugün burada Nadide Kısayı'yı anmak ve hayatımıza el koyan çalışma düzenini sizlere anlatmak için toplandık" denilerek, finans sektöründeki satış hedefleri zorlaması, personel yönetimindeki lakayıt iş yeri politikası sonucu yaşanılan aşağılamalar gibi yapısal hale getirilen mobbing mekanizmalarına değinildi.

'BİZLER İNSANIZ'

Yapı Kredi Plaza önünde yapılan basın açıklamasında "Tüpraş'ta işçilerin canına kıyan, Yapı Kredi'de Nadide Kısa'nın vefatında payı olan Koç Holding nezdinde tüm patronlara, işletmelere ve işletmecilere sesleniyoruz. Bizler insanız. İnsan bedenimiz bizi zorladığınız çalışma koşullarına uygun değil. İnsan ruhumuz bizi içine koyduğunuz duygusal cenderelerden çıkmaya müsait değil. Bizi soktuğunuz ve bizim kendimizi sokmamızı istediğiniz motivasyon, performans, rekabet kuyularının merdiveni yok. Benliğimizden elinizi çekin!" ifadeleri kullanıldı.

Çalışma koşullarını dile getiren Plaza Eylem Platformu, iş kazaları ve iş cinayetlerinin yaşandığı durumlarda çalışmanın durdurulması, mazeretsiz izin kullanma ve dinlenme hakkı, yasa dışı mesailerin denetlenmesi ve İş güvenliği denetiminin patronun emrinden çıkmasını talep etti.