Pervin Buldan: Çözüm süreci kazanımdı, masayı Erdoğan devirdi

HDP Parti Meclisi (PM), eş genel başkan Pervin Buldan başkanlığında toplandı. Buldan, "Çözüm sürecinde hiçbir canın kaybedilmemesinin, hiçbir annenin gözyaşı dökmemesinin bizim için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum. Ancak masayı devirenler çatışmalı sürecin başlamasına neden oldular. Çözüm masasını deviren bu ülkenin Cumhurbaşkanı'dır" dedi.
Pazar, 18 Şubat 2018 14:59

HDP Parti Meclisi (PM), eş genel başkan Pervin Buldan başkanlığında toplandı. HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, "Serpil Kemalbay'ın ve diğer tutuklanan arkadaşlarımızın bu ülkede barışı savunduklarını biliyoruz" dedi.

Toplantının açılışında konuşan Buldan, 11 Şubat'ta düzenledikleri kongrenin kapalı siyaset kanallarının açılmasına yönelik verilen mücadelenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın dünkü "Çözüm yok" sözlerine tepki gösteren Pervin Buldan, "Başbakan 'Çözüm mözüm yok kardeşim' diyerek yıllarca yaşanan acının ne anlama geldiğini bilmeden, Kürt sorunu demokratik yollarla çözülmezse yaşanan sıkıntıların bitmeyeceğini bilmeyen birinin sözü. Çözüm sürecinde hiçbir canın kaybedilmemesinin, hiçbir annenin gözyaşı dökmemesinin bizim için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede umut ve huzur sağlanmıştır. Ancak masayı devirenler çatışmalı sürecin başlamasına neden oldular. Çözüm sürecini bitiren AKP iktidarıdır. Çözüm masasını deviren, bu ülkenin Cumhurbaşkanı'dır. Ve çözüm olmadan ne kardeşlik ne özgürlükler hiçbir şekilde gerçekleşmeyecek" şeklinde konuştu.

"HALKIMIZ AFRİN'E SAVAŞ AÇMA POLİTİKALARINA KARŞI OLDUKLARINI ÇOK AÇIK ŞEKİLDE İFADE ETTİ"

Kongreye katılanların, ülkeyi yönetenlere, "Siz HDP'yi yok etmeye çalışsanız bile HDP'nin yanındayız" mesajını verdiklerini belirten Buldan, şöyle konuştu:

"Verilen bir mesaj da Afrin'e yapılan işgal girişimine yönelikti. Kongre salonundaki her bir arkadaşım, halkımız, Afrin'e savaş açma politikalarına karşı olduklarını çok açık bir şekilde ifade ettiler. Alkışlarıyla, zılgıtlarıyla, sloganlarla 'biz savaşa karşıyız' dediler. Kongrede verilen bir diğer mesaj, Sayın Öcalan'a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecritti. Kongre salonunu dolduran herkes, tecride karşı olduğunu bir kez daha beyan etmiş durumdadır. Sayın Öcalan'ın bu ülkede barış için, demokrasi için, özgürlükler için bir şans olduğunu ifade eden sloganlar atıldı kongre salonunda."

"KEMALBAY'IN VE DİĞER TUTUKLANAN ARKADAŞLARIMIZIN BU ÜLKEDE BARIŞI SAVUNDUKLARINI BİLİYORUZ"

Buldan, kongrede ayrıca eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve partinin diğer tutuklu üyelerinin derhal serbest bırakılması mesajının da verildiğini belirtti.

Buldan, verilen bu mesajların bu ülkeyi yönetenler tarafından çok farklı algılandığını, kongrenin hemen ertesinde eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasının bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi genel başkan vekili Fadime Çelebi ve HDK eş sözcüsü Onur Hamzaoğlu'nun tutuklanmasının da 11 Şubat'taki parti kongresine verilen bir mesaj olarak algılanması gerektiğini söyleyen Buldan, "Serpil Kemalbay'ın ve diğer tutuklanan arkadaşlarımızın bu ülkede barışı savunduklarını biliyoruz. Ancak barış yanlısı ya da savaşa karşı çıktıklarından tutuklandıklarını ve gözaltına alındıklarını biliyoruz. Ancak ne olursa olsun ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkede bizler yani HDP olduğu sürece, biz kadınlar var olduğumuz sürece onların savaşına karşı çıkacağız, barışı savunmaya devam edeceğiz" dedi.