Pentagon'dan Türkiye'ye destek açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin İdlib'deki faaliyetini desteklediğini duyurdu.
Pazar, 08 Ekim 2017 08:37

ABD Savunma Bakanlığı Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye'nin; Rusya ve İran’la vardığı anlaşma çerçevesinde, İdlib'de ateşkesin korunmasına yönelik hamlesi konusunda, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin sınırlarını koruması ve terör örgütlerinin güvenli bölgeler oluşturmalarını engelleme çabalarını destekliyoruz” açıklaması yaptı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Pentagon Ortadoğu masası sözcüsü Pahon, “Suriye rejimi, Suriye’nin kuzeybatısını sadece Suriye halkını  ve bölge güvenliğini değil aynı zamanda uluslararası terör örgütlerine de destek sağlayan El Kaide terör örgütünün güvenli alanı haline getirmişti” ifadelerini kullandı.

Pahon, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin sınırlarını koruması ve terörle mücadelesi ve terör örgütlerinin güvenli bölgeler oluşturmalarını engelleme çabalarını destekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

'ABD'NİN NUSRA KONUSUNDA POZİSYONU DEĞİŞMEDİ'

ABD’nin bölgedeki çabaları desteklediğini kaydeden Pahon şöyle devam etti: “ABD’nin Cebhet-üş-Şam olarak bilinen Nusra Cephesi'yle ilgili pozisyonu değişmemiştir, örgüt El Kaide’nin Suriye’deki uzantısıdır ve Yabancı Terör Örgütleri listesindedir.”

Daha önce El Kaide'yle bağlantısını kestiğini ilan eden Nusra Cephesi'nin halen El Kaide bağlantısı olduğunu öne süren Pahon, örgütün Suriye halkının değil El Kaide’nin ajandasını ve amaçlarını paylaştığını dile getirdi.

'ABD, İDLİB'DEKİ OPERASYONA DAHİL DEĞİL'

Pahon ayrıca ABD’nin şu aşamada İdlib’deki operasyona katılmadığını belirtti.

Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib ili, Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşma çerçevesinde, "gerginliği azaltmak amacıyla" çatışmasızlık bölgesi kapsamına alınmıştı.

"Muhaliflerin garantörü Türkiye" ile "Suriye hükümetinin garantörü Rusya" arasındaki yoğun görüşmelerden sonra anlaşma, uygulama aşamasına geldi.

Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikalinde hazırlıklar tamamlamış durumda.