Özakça: Tahliyeme sevinemedim, Nuriye'nin içerde olmasına öfkeliyim

OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilmelerinin ardından 'İşimizi geri istiyoruz' talebiyle başladıkları açlık grevinin 226. gününde görülen davanın üçüncü duruşmasında tahliye dilen Semih Özakça "Kendi tahliyeme sevinemedim. Nuriye'nin hâlâ içeride olmasına öfkeliyim" dedi.
Cumartesi, 21 Ekim 2017 11:19

Açlık grevinin 226. gününde görülen davanın üçüncü duruşmasında tahliye dilen Semih Özakça "Kendi tahliyeme sevinemedim. Nuriye'nin hâlâ içeride olmasına öfkeliyim" dedi.

Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in haberine göre tahliyesinin ardından evinde açıklama yapan Özakça, "'Gülmen-Semih' demenin, 'işimi geri istiyorum' demenin bir bedeli var ülkemizde. Bu bedeli biz eksiksiz ödeyeceğiz ama sonunda mutlaka biz kazanacağız” diye konuştu.

Gülmen’in tahliye edilmemesine öfkelendiğini söyleyen Özakça, kendi tahliyesine sevinemediğini ifade etti.

151 gün sonra cezaevinden çıkan Özakça şunları kaydetti:

"Bizim direnişimiz işimize geri dönme talepliydi ve hale bu talebimiz sürüyor. Bizler emekçiyiz, eğitimciyiz. İşten atılan binleriz. Biz sadece kendimiz için direnmedik. ‘İşimize döndüğümüzde açlık grevimizi bitiririz ama emekçilerin direnişi devam edecektir’ dedik. Ancak gündem olduktan sonra, halkta bir karşılığı olduğu için tutuklandık. Bu tabii ki iktidarın politikalarını rahatsız eden bir direniş olduğu için tutuklandık. İktidar bizim üzerimize çok büyük oyunlar oynamaya çalıştı ve hala aynı şekilde devam ediyor.​ Hapishanede birçok kötü uygulama ile karşılaştık. Baskı ve işkence ile karşılaştık ve tehditlerle karşılaştık. Burada en son tehdit olarak da zorla müdahale tehdidiydi. Hastaneye kaldırıldık zorla müdahale için. Zorla müdahalenin ölüm olduğunu biliyoruz. İnsanların zorla müdahalelerde nasıl yaşayan ölü haline geldiğini, kendi bilincini kaybettiğini, çocuklaştığını, yürüyemediğini, sakat kaldığını biliyoruz. Biz yaşayan ölü olmak istemedik. Ölmek de istemedik. Tam tersine yaşamak için, işimizle hakkımızla, emeğimizle yaşamak için direnişi seçtik. Direnmeye de devam edeceğiz. Bizim tek çıkar yolumuz bu kaldı. Kazanacağımıza inanıyorum."