Koru Hastanesi rezaleti: Ekşi Sözlük ve yargı bir oldu, özel hastaneyi savundu

Özel Koru Hastanesi'nde doğum sırasında yaşanan ihmaller nedeniyle yaşamını engelli olarak sürdürecek bebeğin öyküsü, hastanenin sahibinin AKP'ye yakınlığı nedeniyle Ekşi Sözlük'te kendine yer bulamadı, ilgili içerik siteden kaldırıldı, konu hakkında yazan hesaplar devre dışı bırakıldı.
Haber Merkezi
Perşembe, 25 Mayıs 2017 18:26

Ankara'da Özel Koru Hastanesi'nde 9 Nisan tarihinde, doğum sırasında yaşanan ihmaller nedeniyle yaşamını engelli olarak sürdürecek bebeğin öyküsü, sosyal medyada gündem olmuştu.

Hastanenin ihmalleri ve para hırsı nedeniyle, anne karnında hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebek, evre 3 hipoksik iskemik ensefalopati olarak nitelenen bir beyin hasarına maruz kaldı.

Doğum öncesinde üstüste iki kez epidural anestezi yapan hastane, "doğum paketi"ne dahil olmayan epidural anestezi uygulaması ile faturayı kabartma yönünde bir hamle yaptı ancak ailenin olaydan şikayetçi olması sonucunda uygulamaları "ikram" olarak niteledi ve hasta dosyasına yazmadı.

Öte yandan olaya dahil olan doktorun hastanede kaçak olarak çalıştığı, başhekimin "ben hastanedeki her doktoru tanımak zorunda mıyım" sözleri de, olayın mağduru olan baba tarafından aktarıldı.

EKŞİ SÖZLÜK KORU HASTANESİ'Nİ NEDEN KORUYOR?

Ancak gelişmeler bununla bitmedi. Olayın Ekşi Sözlük'te "9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti!" başlığıyla yayınlanmasının üzerinden çok geçmeden, ilgili içerik siteden kaldırıldı, konu hakkında yazan sözlük yazarlarının da hesapları devre dışı bırakıldı.

Yaşananları haberleştiren sitelerin de içeriklerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin 24-05-2017 tarih ve 2017/3838 sayılı kararı ile ulaşım engellendi.

Koru Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Biri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a verdiği destekle biliniyor.  Koru Sağlık Koleji, Koru Anadolu Lisesi 'ni açan Koru grubu, AKP'li yılların büyük "icad"ı sağlık turizmi için yaptığı yatırımlarla biliniyor. Hasan Biri aynı zamanda, Yüksek İhtisas Üniversitesi'nin mütevelli heyetinde yer alıyor.

Koru Grubu, sağlık turizmi kapsamında Koru Hastaneleri olarak özellikle Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 52 farklı ülkeden gelen yıllık yaklaşık 400 bin hastaya sağlık satıyor.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Biri; "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yatırım çağrısını son derece yerinde buluyor ve grup olarak da tam desteğimizi bildiriyoruz. Biz devletimize inanıyor,ülkemizi yatırım yapılabilir olarak görüyoruz" sözlerinin de sahibi.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Ekşi Sözlük'ün sağlık skandalına yer vermeme kararı ve haber içeriklerine ulaşımın durdurulmasının sebebi ortaya çıkmış oldu.

Sağlık hakkını parayla satılabilir hale getiren, "doğum paket"leri satarak hem büyük bir kar elde eden hem de doğum eyleminin kendisinin yüceltilmesi ile ideolojik bir hamle yapan sistem, bir bebeğin daha engelli olmasına neden olarak, büyük bir suç işledi.