Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın eğitim konusunda birikimi nedir, ben daha 4 yıllık diplomasını görmedim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, müfredat konusunda açıklamalarda bulundu, 'Erdoğan'ın eğitim konusunda birikimi nedir, ben daha 4 yıllık diplomasını görmedim' dedi.
Perşembe, 21 Eylül 2017 21:32

Gündeme ilişkin  soruları yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, müfredata konusunda açıklamalarda bulundu.

"Müfredatın milli ve evrensel olması gerekir" diyen Kılıçdaroğlu;  "Bir sabah kalktık 4+4+4 getireceğiz dedi. Her bakan geldiğinde eğitimde reform yapılıyor. Kendi çocuklarını denek olarak kullanan tek ülke Türkiye'dir. Bir ülkeyi geri bırakmak için eğitimi bozmak yeterli. TEOG kalkmadan yarım saat önce Milli Eğitim Bakanı'na sorsanız öve öve bitiremezdi. Bir kişi söyledi yıldırım hızı ile toplandılar. Böyle bir eğitim sistemi olmaz. Eğitimde en güzel reformu yapan Finlandiya. İster bir çocuk ister bin çocuk eğitim değişmez. Olay nüfus değil tamamen ilke. Şimdi daver etti Finlandiya Eğitim Bakanı'nı çağırdık. Bizde eğitimde reforma ihtiyaç var. Bunun ilk kararını verecekler eğitimcilerdir, siyasiler değil. Her alanın kendine göre sorunları ve çözümleri var. TEOG'u kaldırmanın mantıklı gerekçesini söyle. Bu sınavı da onlar getirdiler. Bana eğitim sisteminden memnun bir aile göstersinler" ifadelerini kullandı.

Eğitimde birliğin tamamen yıkıldığını belirten Kılıçdaroğlu; "Yer gök imam hatip okulu oldu. Biz imam hatip okuluna karşı değiliz ama bu ülkenin doktora, fiziğe, kimyaya ihtiyacımız var.  TEOG'un yerine ne gelecek? Erdoğan'ın eğitim konusunda birikimi nedir, ben daha 4 yıllık diplomasını görmedim. Orjinal diplomasını takdim etmedi" dedi.