Kardüz yaylasında mahsur kaldılar!

Düzce'de gezmek amacıyla çıktıkları bin 800 rakımlı yaylada mahsur kalan beş kişi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile jandarma ekiplerince kurtarıldı.
Cumartesi, 16 Aralık 2017 08:14

Düzce'de yaşayan Sinan Özoğlu, Özgür Yılmaz, Oğuzhan Eker, Recep Yarımkol ve Uğur Kublay dün akşam arazi aracı ile Kardüz Yaylası'na çıktı. Oğuzhan Eker'in kullandığı plakasız araç, Kardüz ile Pürenli yaylaları arasındaki yolda yaklaşık 70 santimetre kalınlığındaki kara saplandı.

Kendi imkanlarıyla aracı çıkaramayan bu kişiler, durumu AFAD ekiplerine bildirdi. AFAD ve jandarma ekipleri mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için yaklaşık 60 kilometrelik yolu arazi aracı ve özel sekiz çeker kar aracı ile katetti.

Yolda oluşan buz ve rüzgardan dolayı yaklaşık üç saat sonra olay yerine ulaşabilen ekipler, mahsur kalan kişileri özel kar aracına aldı.

Arkadaşlarına yardım etmek için giden Yakup Şahin, bölgede beklediklerinden fazla kar ile karşılaştıklarını söyledi.

Kara saplanan aracı kendisine ait arazi aracıyla çekmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını belirten Şahin, "Sürekli esen rüzgar ve lodos, yağan karı bir yere yığdı ve sıkıştırdı. Bu da bizi zorladı. Ailelerimiz merak içinde bizi bekliyor. Bir an önce evimize gidip sıcak yuvamızda ailelerimizle buluşmak istiyoruz" dedi.