Karadeniz sahil yolu çöp toplama merkezine döndü

Artvin'in Hopa ve Arhavi ilçelerinde toplanan çöpler, Karadeniz sahil yolu kenarında biriktiriliyor. Örülen duvarla Karadeniz sahil yolundan gelip geçenlerin göremediği çöp birikintileri denize ve çevreye zehir saçıyor.
Çarşamba, 14 Mart 2018 11:55

AKP'nin büyük atılım olarak tanımladığı Karadeniz sahil yolu, çöp toplama merkezine döndü.

Artvin'in sahil ilçelerinde katı atık depolama alanlarının olmaması nedeniyle, çöpler Karadeniz sahil yolu  ükenarında biriktiriliyor. Karadeniz kıyısına dökülen çöpler nedeniyle bölgede çevre kirliliği meydana geldi. Arhavi ilçesinde mahalle ve köylerden toplanan çöpler, ilçe girişine 5 kilometre mesafede Karadeniz sahil yolu kenarındaki eski taş ocağının bulunduğu alana depolanıyor. Hopa ilçesinde de benzer durum yaşanıyor. Köy ve mahallelerden toplanan çöpler ilçeye 2 kilometre mesafede yol kenarına dökülüyor. Her iki alanda örülen duvarla Karadeniz sahil yolundan gelip geçenlerin göremediği çöp birikintilerinden etrafa kötü koku yayılıyor.

Çevre halkı ise, yaşanan skandal uygulamaya tepkili. Çöplerden biriken kokunun tüm bölgeye yayıldığı bildirilirken, örülen duvarla Karadeniz sahil yolundan geçenlerin çöp yığınlarını görmesi engelleniyor.

3 YIL ÖNCEKİ SELLE ÇÖP DAĞI OLUŞTU

Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde 3 yıl önce meydana gelen sel ve heyelan sonrası bölgede adeta çöp dağı oluştu. Hopa İlçesi Çamlıkköy ve Fener mevkisi arasındaki dağın arka yamacında oluşturulan vahşi depolama alanına Hopa ve Arhavi'nin çöpleri yıllarca döküldü. Bölgede yaşanan sel sonrası taşan dereler, çöpleri yamaçtan sahile taşıdı, Karadeniz sahil yolu adeta çöp dağına döndü.