Kabine dışı kalan Nabi Avcı: Cumhuriyet gazetesini 'FETÖ' ile birlikte anmak doğru değil

Son kabine kurulurken üstü çizilen bakanlardan olan AKP Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, "FETÖ" davası ile Cumhuriyet davasının birlikte anılmasını doğru bulmadığını söyledi.
Pazartesi, 11 Eylül 2017 15:22

Silivri'de bugün Cumhuriyet gazetesi davasıyla aynı anda görülen Tuzla Piyade Okulu'ndaki darbe girişimiyle ilgili davayı izleyen Avcı, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet gazetesi davası ile bu davayı çok fazla birlikte anmak bana doğru gelmiyor. Zaten bu konuyla ilgili Cumhuriyet gazetesi ve gazetecilerle ilgili davalar konusunda da ben Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde geçen yıl TBMM’de görüşlerimi net bir şekilde ifade etmiştim. Gazetecilerle ilgili davanın terör olaylarına ve kalkışmaya karışmış kişilerle karıştırılmasını terör örgütü çok istiyor. O bakımdan buna da zemin hazırlamamak gerekir. Gazetecilerle ilgili davalarda da bütün gazeteciler, yazarlar için söylüyorum; tutukluluk zorunluluğu olmayan davalarda mahkemelerin bunu dikkate alması gerektiğini ve aldığını da görüyorum. Bir önceki Cumhuriyet gazetesi davasında bu hassasiyetin gösterildiğini, bundan sonra da aynı şekilde bu hassasiyetle davaların yürütülmesi gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz. Çünkü terör örgütünün bir amacı da kendileri ile doğrudan ilgisi olmayan birtakım davaları, kendilerinin sözde mağduriyetleri adına istismar etmeye kalkışmalarıdır. Buna fırsat vermemek gerekir. Dolayısıyla gazetecilerle ilgili davanın ve onlarla ilgili tutukluluk kararlarının bu ilkeler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini bugün söylüyor değiliz."