İstismarcı sınıf öğretmenine rekor ceza

Sınıf öğretmeni K.Ö. tarafından cinsel istismara maruz kalan bir grup kadın, örgütlenerek öğretmeni rekor cezaya mahkum ettirdiler.
Pazar, 22 Ekim 2017 18:50

Bundan 10 sene önce sınıf örğetmeni K.Ö.'nün cinsel istismarına maruz kalan ODTÜ'lü öğrenci D.A. aynı öğretmen tarafından tacize uğrayan arkadaşlarıyla örgütlenerek bir hukuk mücadelesi başlattı. Açılan dava sonucu tacizci öğretmen K.Ö. her bir öğrenci için ayrı ayrı hapis cezasına çarptırıldı. Tacize uğrayan D.A., "İstismara maruz kalan çocuk ve kadınlar; ihtiyacımız olan tek şey cesaret ve yalnız olmadığımızı bilmek” dedi.

Olay Manisa'nın Akhisar ilçesindeki bir ilkokulda 2005-2006 eğitim-öğretim döneminde meydana geldi. Sınıf öğretmeni K.Ö., ders esnasında ödev ve benzeri bahanelerle yanına çağırdığı D.A.'ya dokunarak cinsel istismarda bulundu. D.A. olayı önce ailesine, sonra ise ailesiyle birlikte okul müdürüne anlattı. Bunun üzerine okul müdürü, öğretmen K.Ö.'yü hakkında soruşturma başlatmadan emekli etti. Yaşadığı travmayı unutmayan D.A. aradan geçen 10 senenin ardından kendisi gibi istismara maruz kalan arkadaşlarıyla birlikte örgütlenerek suç duyurusunda bulundu. Hakkında "cinsel istismar" suçlamasıyla dava açılan K.Ö. istismar ettiği her bir öğrenci için 87 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

"İHTİYACIMIZ OLAN TEK ŞEY BİRAZ CESARET"

Milliyet’ten Paşa Alyurt'a konuşan mağdurlardan ODTÜ Psikoloji Bölümü öğrencisi D. A., “10 yıl boyunca yaşadığım bu olay aklımdan çıkmadı. Bu katlanılmaz düşüncelere üniversiteye gittiğimin ikinci yılı son vermeye karar verdim ve gidip adliyeye şikayetçi oldum” dedi. Ayrıca dava sürecinin son derece zorlu ve tehditlerle geçtiğini belirten D.A. "Bana başta destek olmayan yakınlarım zamanla bizi desteklemeye başladılar. Umuyorum ki istismarcılara bir korku yayar, bu dava sonucu kadınlara ve ailelere de cesaret verir. İhtiyacımız olan tek şey biraz cesaret ve yalnız olmadığımızı bilmek” dedi. 

D.A. ve altı arkadaşının gönüllü avukatı Bedriye Kurtuluş Türk ise; “Bu dosya aslında istismara sessiz kalınmaması gerektiğinin en güzel örneklerinden biridir” diye konuştu.