İstanbul'da en fazla gayri resmi günlük ve saatlik ev kiralanan yer Fatih oldu

Son yıllarda sayısı hızla yükselen günlük ve saatlik ev kiralamaya yönelik denetimler kapsamında, günlük kiralık yerlere kesilen para cezası sadece İstanbul'da bu yılın yedi buçuk ayında 10 milyon lirayı geçti. Denetimler kapsamında bin 683 yer mühürlenirken, en çok işlem yapılan ilçe Fatih oldu.
Pazartesi, 04 Eylül 2017 14:40

İstanbul'da günlük ve saatlik ev kiralama işi yapılan yerlere yönelik denetimlere ilişkin sayısal veriler açıklandı. Buna göre İstanbul'da günlük ya da saatlik kiralık evlere yönelik işlemler en fazla Fatih'te gerçekleşti. 

Maliye Bakanlığının günlük ya da saatlik ev kiralamalarda belge zorunluluğu getirmesiyle, evlerin illegal faaliyetler için kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyordu. 

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde yılbaşından 15 Ağustos'a kadar 10 milyon lirayı aşkın idari para cezası kesilirken, bin 683 yer de mühürlendi. En çok işlem yapılan ilçeler Fatih, Esenyurt ve Beyoğlu olarak sıralandı. 

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, günlük kiralık evlerin denetimi için müdürlük koordinatörlüğünde İstanbul'un 39 ilçesinin kaymakamlık ve belediyeleri ile denetim komisyonları oluşturduklarını bildirdi.

Yılmaz, kendilerine gelen şikayetler, internet siteleri üzerinden yapılan taramalar ve gelen ihbarlar üzerine gayri resmi günübirlik kiralanan yerler hakkında denetim ve baskınların hızla yapıldığını, yasal işlemlerin başlatıldığını anlattı.

YEDİ BUÇUK AYDA 6 BİN 743 DENETLEME

Coşkun Yılmaz, yılbaşından bu yana devam eden denetimlerin her geçen gün artarak sürdüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

"Günübirlik kiralanan yerlerle ilgili 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda yılbaşından beri yapmakta olduğumuz denetimler artarak devam etmektedir. Ocak ayından itibaren 15 Ağustos itibarıyla toplam 6 bin 743 denetleme gerçekleştirilmiştir. Bunların 2 bin 306'sına yasal işlem yapılmış olup bin 153 adedine toplam 10 milyon 329 bin 527 lira idari para cezası uygulanmıştır. İçlerinden bin 683 adedine de mühürleme tutanağı ve işlemi gerçekleştirilmiştir. En çok işlem yapılan ilçeler Fatih, Esenyurt, Beyoğlu, Bakırköy, Bahçelievler, Pendik şeklinde sıralanmaktadır."

KİMLİK BİLDİRİMİ VE BELGE ZORUNLULUĞU 

Günlük kiralık evlere ilişkin yapılan çalışmalar kapsamında, kısa dönemli kiralamalarla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kimlik bildirimi yapılmasının zorunlu hale getirilmesinin ardından Maliye Bakanlığı da kiralamalara belge zorunluluğu getirerek alınan tedbirlere katkı sağlamıştı.