Hükümet haber bültenlerinin reyting ölçümünden çıkarılmasını istedi!

Terör saldırılarının bile "son dakika" ve "sıcak haber" anonsları ile haberleştirilmemesini isteyen hükümet, bu kez de ana haber bültenlerinin reytinglerinin ölçülmemesini istedi.
Cumartesi, 16 Aralık 2017 09:19

Terör saldırılarının bile "son dakika" ve "sıcak haber" anonsları ile haberleştirilmemesini isteyen hükümet, bu kez de ana haber bültenlerinin reytinglerinin ölçülmemesini istedi.

Ankara’da yapılan toplantıda TV yönetcileri, “Türkiye’de hiçbir şey olmamış gibi davranamayacaklarını” söyleyerek duruma tepki gösterdi. TRT yönetiminin bile öneriye karşı çıkmasının üzerine toplantı, haber yayınlarına özen gösterilmesi "ricasıyla" sona erdi.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre Başbakan Binali Yıldırım, geçen haftalarda RTÜK üyeleri ile bir araya gelmiş ve görüşmede ana haber bültenlerini gündeme getirmişti. Yıldırım, ana haber bültenlerinde katliam, kaza, cinayet gibi adli olayların uzun uzun verildiğinden şikayet etmiş, bunun reyting kaygısından kaynaklandığını belirterek, ana haber bültenlerinin reyting ölçümlerinden çıkarılması halinde daha doğru içerikli haber yayınının yapılabileceğini ifade etmişti. Yıldırım, konunun tartışılmasını bir yöntem bulunmasını istemişti.

Yıldırım’ın talimatı ile RTÜK, dün Ankara’da televizyon kanalları haber yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıda, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, ana haber bültenlerinin reyting ölçümünden çıkarılmasını istedi. Talebi ile birlikte üç yıl önceki “olumsuz haber” örneklerini gösterdi.

TV yöneticileri Yerlikaya’nın bu talebine karşı çıktı. Planlananın hayata geçmesi durumunda Türkiye’nin dünyaya rezil olacağını belirten televizyon yöneticileri, haber bültenlerinin reytinglerinin sıfır gözükmesinin kimseye anlatılamayacağını belirtti. Haber yayıncıları “Haber bültenlerini reyting ölçümlerinden çıkarırsanız, patronlar haberden vazgeçer, haber birimlerinde çalışanlar işsiz kalır. Haber ajanslarında çalışanlar da işsiz kalır. Haberden vazgeçemeyiz. Haber değeri taşıyan her şey bizim için önceliklidir” yönünde uyarılarda bulundu. Toplantıda bulunan TRT yöneticisinin dahi öneriye karşı çıktığı öğrenildi.

“Kanalların kimliğinin diziler değil haber bültenleri olduğunu” belirten televizyon yöneticileri, çocukların bu yayınlardan çok etkilendiğinin söylenmesi üzerine de “Haberin hedef kitlesi çocuklar değildir” itirazında bulundu. Yayıncılar, “Türkiye’de hiçbir şey olmamış gibi davranamayız” yönünde ifadeler kullandı.