HDP'den TBMM'deki cinsel taciz için soru önergesi

TBMM'de çalışan memurun 16 yaşındaki stajyer öğrenciyi dört ay boyunca taciz ettiğinin ortaya çıkmasının ardından görev yerinin değiştirilmesini HDP'li milletvekili Meclis'e taşıdı.
Çarşamba, 14 Şubat 2018 14:45

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe, Meclis'te memur olarak çalışan 52 yaşındaki F.K.'nin 16 yaşındaki stajyer lise öğrencisini dört ay boyunca taciz ettiğinin ortaya çıkması ardından görev yerinin değiştirilmesine ilişkin Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 

MECLİS BAŞKANI'NA SORULAR

Soru önergesinde, "F.K.’nin yeni görev yerinde cinsel taciz saldırılarına devam etmesi halinde sorumlular kim ya da kimler olacaktır" diye soran HDP milletvekili Bedia Özgökçe'nin Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle sorduğu diğer sorular şöyle:

  • F.K. adlı kişinin cinsel taciz saldırısı sabitken ve idari soruşturma başlatılmasına rağmen başka bir birime gönderilerek göreve devam ettirilmesinin gerekçesi nedir?
  • Görev yeri değiştirilen F.K.’nin cinsel saldırı olasılığına karşı gönderildiği birimdeki çalışanlar uyarılmış mıdır, ne gibi tedbirler alınmıştır?
  • F.K.’nin yeni görev yerinde cinsel taciz saldırılarına devam etmesi halinde sorumlular kim ya da kimler olacaktır?
  • F.K. hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuş mudur?
  • TBMM çatısı altında 2002 yılından bu yana kadınlara yönelik cinsel şiddet ve şiddetin diğer türlerinde kaç vaka yaşanmıştır?
  • Soruşturmaya dönüşmeyen ve kamu davası olarak yargı süreci başlatılmayan şikâyet/vaka sayısı nedir?