Gülen cemaatinde 'abi', 'abla' ve 'imam'dan sonra yeni bir görev tanımı daha: Asistan

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde itirafçı olan 377 subayın ifadelerinden yola çıkarak, Fethullah Gülen cemaati içinde yeni bir görev tanımının daha olduğu anlaşıldı. "Abi", "abla" ve "imam" gibi tanımların dışında "asistan" diye anılan cemaat mensuplarının, özellikle askeri okullardaki öğrencileri kontrol ettikleri ve diğer okullarla irtibat sağladıkları öğrenildi.
Cumartesi, 18 Kasım 2017 08:35

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) itirafçı olan 377 subayın ifadelerinden yola çıkarak, Gülen cemaati içinde bugüne kadar bilinmeyen yeni bir görev tanımının ortaya çıkarıldığı belirtildi. "Abi", "abla" ve "imam" gibi tanımların dışında bir de "asistan" diye anılan mensupların olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre halen devlette, özellikle de Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) varlığı tartışma konusu olan kripto cemaat üyeleriyle ilgili çalışmalarda ilginç gelişmeler oldu. ByLock başta olmak üzere okul, banka, örgüt evleri gibi hiçbir bağlantısı olmayan isimlere ulaşmak için çalışma yapılıyor. İstihbarat ekipleri, Cumhurbaşkanlığı’ndan bir ekibin de zaman zaman katıldığı çalışmalarda, kripto cemaat üyelerinin ortaya çıkarılması için 377 itirafçı subayın verdiği bilgileri çapraz araştırmaya tabi tuttu.

Bu çalışmada, Türkiye bölgelere ayrılarak tarama yapılıyor. Cemaatin bilinen "imam", "abi", "abla" gibi görev kademelerinin yanı sıra, özellikle askeri okullardaki öğrencileri kontrol etmek ve diğer okullarla irtibat sağlamak için "asistan" adı verilen yeni bir görev tanımının olduğu saptandı. Bu asistanların her birinin, bir askeri okuldan sorumlu olduğu, farklı bölgelerden gelen "şehir dışı talebe mesulü" olarak adlandırılan diğer görevlilerle irtibat kurulmasının sağlandığı belirtildi. 

Kriptoları ortaya çıkarmak için kullanılan özel bilgisayar programının yanı sıra, itirafçıların verdiği bilgilere dayanarak rehber taraması yapılıyor. İtirafçıların, kripto cemaatçi olduğunu iddia ettiği kişilerin, telefonları özel programla inceleniyor. Bu kişilerin, rehberlerindeki isimleri, kim olarak kaydettiklerine bakılıyor. Bu bilgiler, özel bir programla örümcek ağı gibi yeni rehberlerin ortaya çıkmasını sağlıyor ve ilişki ağı da bu yolla teyit ediliyor. ByLock dahil bilinen hiçbir haberleşme ağını kullanmayan bu kişilere ulaşmak için "rehber bilgilerine, vergi ve SGK kayıtlarına" bakıldı. Büfe gibi yerlerden, ankesörlü telefonla arama yapanların MOBESE kayıtları takip edildi. Kimi ne sıklıkla aradıkları ortaya çıkarıldı.

Cemaatin TSK’deki gizli kadrolarının ortaya çıkarılması çalışması devam ederken, bununla bağlantılı sivil faaliyetlerinin de izlemeye devam edildiği aktarıldı. Halen bazı sivil evlerde toplantılar yapıldığı, son birkaç operasyonda, aranan imamlardan birkaçının bunların takibiyle yakalandığı dile getirildi. Cemaatin daralan çembere rağmen halen faaliyet sürdürmeye çalıştığı, örgütün çözülmenin önüne geçmek amacıyla ayrılanlar için, “Yolda dökülenler”, “Ey itiraf adı altında itirafta bulunan talihsizler! Altın olmak varken, posa durumuna düşenler”, “2-3 günlük dünya hatırına, ahiretini kaybedenler” şeklinde mesajlar yolladıkları öğrenildi.