Gestaş'tan yükselen pis kokular Sayıştay raporunda...

Çanakkale ve çevresinde deniz ulaşımını sağlayan Gestaş'la ilgili Sayıştay raporu, kuruluştaki yolsuzlukları gözler önüne serdi.
Perşembe, 12 Ekim 2017 12:08

Çanakkale ve çevresinde deniz ulaşımını sağlayan Gestaş'la ilgili Sayıştay raporu, kuruluştaki yolsuzlukları gözler önüne serdi. 

Çanakkale Özel Haber adlı sitede yer alan habere göre 2015 yılı mali kayıtlarını inceleyen Sayıştay denetçilerinin raporlarına göre şirketin dönem net kârı 4 milyon 340 bin 973 lira olarak tespit edilirken, Gestaş yönetim kurulu başkanının talimatıyla toplam 6 milyon 788 bin 920 lira faaliyet konusu dışında harcama yapıldığı tespit edildi. Bu nedenle de raporda “Şirket net kârının yüzde 156’sı kadar harcama yapıldığı, bedelsiz hizmet verildiği ve bu nedenle yenileme ile yatırım bütçesi ayrılmadığı görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Raporda daha pek çok usulsüz uygulama ile şirketin ve dolayısıyla devletin zarara uğratıldığına dikkat çekildi.

KENDİ İŞİ DIŞINDA HER YERE PARA HARCANMIŞ!

Sık sık yaşanan arıza ve kazalarla gündemden düşmeyen, faaliyet dışı harcamalar nedeniyle tepki çeken Gestaş, bir süre önce gemi ücretlerine bazı kalemlerde yüzde 50’ye varan oranlarda zam yapmıştı. Gerekçe olarak ise gemilere iki yıl sonra yapılacak olan bakım için paraya gerek olduğu açıklanmıştı. Sayıştay denetçilerinin raporu gösterdi ki, Gestaş parasını kendi işi dışında her yere harcarken, yeni yatırımlar ile gemilerin bakım ve onarımı için kasasında para bırakmamış. Diğer bir deyişle, parasızlıktan gemilere gereken özen gösterilmediği için kaza ve arızaların önü açılarak vatandaşın can ve mal güvenliği tehlikeye atıldığı gibi, iki yıl sonra bakım yapacağız denilerek bir de vatandaşların cebinde ki paraya göz dikilmiş.

Gestaş'a yönelik kamuoyunda dile getirilen iddiaların neredeyse tamamı Sayıştay raporu ile belgelenerek doğrulanmış oldu. 

"GESTAŞ’TA SİYASALLAŞMA VE ADAM KAYIRMA HIZLANDI"

Sayıştay raporu ile birlikte en sert eleştirilerden biri de İl Genel Meclisi içinden CHP’li üye Hicri Nalbant’tan geldi. "Gestaş siyasi hareketlerin içerisinde kullanılmaya başlandı" diyen Nalbant, “Gestaş'ta siyasallaşma, adam kayırma hızlandı. Önce arıza ve kazalarla, ardından deniz ulaşımına yaptığı zamlarla konuşuluyordu, şimdi ise Sayıştay raporunda geçen uygulamalarla... Gestaş ile ilgili 2016 yılı Sayıştay raporu elimize geçtiğinde o raporu da kamuoyuyla paylaşacağız” dedi. 

ÇALIŞMAYAN PERSONELE YAKLAŞIK 1 MİLYON TL ÖDENMİŞ!

Gestaş ile ilgili 2015 yılı raporuna ulaştıklarını belirten Hicri Nalbant, “Şirketin 27 çalışanı, işçisi Gestaş ile ilgisi olmayan yerlerde çalışmış. Sayıştay denetçisinin 2015 yılı raporunun 21. sayfasında bu var. Bu çalışanlardan bir kısmı Çanakkale Valiliğinde görevlendirilmiş, diğer kısmının ise nerede görevlendirildiği raporda yer almamış. Gestaş'ta çalışmayan bu çalışanlar için neredeyse 1 milyon lira yakın para harcanıyor. Aynı şekilde ilgili olmayan yerlerde Gestaş'ın araçları bulunuyor. Bu araçlar için de neredeyse 200 bin liraya yakın akaryakıt ödemesi yapılmış. Bu 27 kişinin sicili, çalışma düzeni iş riski açısından ciddi sorun oluşturuyor. Yani Gestaş'ın elemanı Gestaş'tan maaş alıyor ama Gestaş'ta çalışmıyor. Personel yönetimi açısından çok büyük bir sorun olduğunu 2015 yılı Sayıştay denetçisi raporunda belirtmiş” dedi.

VALİLİĞE DE PARA AKTARILMIŞ

2015 yılında Çanakkale Valiliğine Gestaş'tan 4 milyon 777 bin lira temsil ve ağırlama ödeneği ayrıldığına da dikkat çeken CHP’li Nalbant, “Tahminimce bu ödeneğin tamamı Çanakkale savaşlarının 100. yılı nedeni ile harcanmış. Aynı dönem Çanakkale valiliği özel idare bütçesinden 1.5 milyon temsil ağırlama ödeneği de var. Gestaş hiç kendisini ilgilendirmeyen, şirket ile ilgili olmayan işler için neredeyse 6 milyon TL para harcamış. Ayrıca bazı derneklere 200 bin TL civarında kaynak aktarmış. Sayıştay’ın raporunda derneklerin ismi yok” dedi.