Gaziantep'teki IŞİD saldırısı davası Ekim'e ertelendi

Ağustos 2016'da IŞİD'in Gaziantep'te kına gecesine düzenlediği canlı bomba saldırısı ile, 10 Ekim'de polis operasyonu sırasında gerçekleştirilen canlı bomba eylemi hakkında bugün görülen dava, Ekim ayına ertelendi.
iha
Salı, 19 Eylül 2017 18:04

Gaziantep'te 2016 yılında IŞİD tarafından bir kına gecesine düzenlenen canlı bomba saldırısında 56 kişinin ölümü ve yaklaşık 2 ay sonra düzenlenen operasyonda yine canlı bomba eylemi ile 3 özel harekat polisinin öldürülmesinin ardından açılan ve güvenlik gerekçesiyle Kayseri'de görülen dava Ekim ayına ertelendi.  

20 Ağustos 2016'da Gaziantep ili Beybahçe Mahallesi'nde bir kına gecesinde IŞİD tarafından canlı bomba intihar saldırısında 40'ı çocuk 56 kişi yaşamını yitirmiş, 44'ü çocuk 87 kişi de yaralanmıştı. 10 Ekim'de polis ekiplerinin IŞİD'e yönelik yaptığı operasyonda IŞİD militanı üzerindeki intihar yeleğini patlattı, patlamada 3 özel harekat polisi öldü, 9 polis ve 1'i çocuk 4 Suriyeli yaralandı.

Gaziantep 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede tutuklu sanıklar hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "kasten öldürme", "kasten öldürmeye teşebbüs etmek", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından dava açıldı. Yargıtay, güvenlik gerekçesiyle davanın Kayseri'de görülmesine karar verdi.

Geniş güvenlik önlemleri altında, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Mehmet Ş.E., Enes Ç. ve Suriyeli Abdurrahman A. ile müşteki K.Y. ve avukatlar duruşma salonunda hazır bulundu. Gaziantep'te tutuklu sanıklar Fadile C., Ali Ç., Mehmet Ç., Ahmet K., Hacı P, Hasan U., Mehmet K., Yunus S. ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmada hazır edildi. Gaziantep Barosu da davaya müdahil olmak için mahkemeye başvurdu.

DAVA 6 EKİM'E ERTELENDİ

Davanın öğleden sonraki görülen oturumunda tutuklu sanık Enes Ç., "Ben dayımın oğlu diğer sanık Yunus S. ile Ankara'dan kiraladığımız araç ile Gaziantep'e gittik. Tek amacımız gezip tozmaktı, Yunus da bir arkadaşının istediği parayı teslim alacaktı. Benim hiçbir terör örgütü ile ilgim alakam yok. Diğer sanıkların hiçbirini tanımıyorum. İki patlama ile ilgili hiçbir bilgim yok. Kimseyle buluşmadık, görüşmedik, bizi kullandılar, kandırdılar. Tahliyemi istiyorum" dedi.

Patlamada oğlu Orhan Y.'nin hayatını kaybettiği, kızı Ayşe Y.'nin de yaralandığı şikayetçi K.Y. ise, "Ben patlamanın olduğu gün köyümdeydim. 11 yaşındaki kızım yaralandı, oğlum öldü. Şikayetim devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda tutuklu tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına, SEGBİS ile katılan sanıkların diğer celse duruşma salonunda hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı 6 Ekim'e erteledi.

Mahkeme ayrıca, Gaziantep Barosu ve İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi'nin müdahil olma taleplerini ise reddetti.