'FETÖ' davasında ünlü dönerciye 10 yıl hapis

Hosta Döner'in sahibi Verdal Hosta, Gülen cemaati soruşturması kapsamında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 10 yıl hapis cezası aldı.
İHA
Salı, 13 Şubat 2018 21:26

Gülen cemaatine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında yargılanan, ünlü restoran zinciri Hosta Döner'in sahibi Verdal Hosta, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezası aldı.

Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu sanık Verdal Hosta, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini beyan ettiğini ancak cumhuriyet savcısının bu yönde mütalaa vermediğini kaydetti.

Örgüte finans sağladığı iddialarına değinen Hosta, suçlamaları reddederek 2002 yılından bu yana ticaret ile uğraşmadığını öne sürdü.

Hosta, ByLock'u kullanmasına ilişkin, "Söz konusu programı bir arkadaşımın önerisi üzerine kısa süreliğine kullandım. Bunun suç unsuru taşıdığını sanmıyordum. Whatsapp gibi bir program sanıyordum. Kullandıktan yaklaşık 45 gün sonra da programı sildim" iddialarında bulundu.

Firari cemaatçi Akın İpek ile birlikte ABD ziyaretine değinen Hosta, İpek'in isteği üzerine kendisine eşlik ettiğini, ABD ziyareti kapsamında Pensilvanya'ya da gittiğini, Fethullah Gülen ile bir görüşmesi olmadığını söyledi.

Savunmanın tamamlanmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Hosta'yı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, hükümle birlikte sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.