Fethullah Gülen'in yeğeni yakalandı

İzmir'deki lüks semtlerde milyonlarca dolarlık evlerin, Gülen cemaati üyeleri tarafından cemaate para aktarmak ve polisten kaçanları gizlemek için kullanıldığı ortaya çıktı. "Gaybubet evleri"nde yakalanan bazı kişilerin itirafçı olmasıyla bu evlere operasyon yapıldı ve Fetgullah Gülen'in "işçi imamı" olduğu belirtilen yeğeni Selçuk Seven gözaltına alındı.
Cumartesi, 16 Aralık 2017 14:40

İzmir'de, Gülen cemaati itirafçılarının anlattıkları, firardaki sanıkların saklandıkları 33 yeni "gaybubet evi"nin deşifre olmasını sağladı. Lüks sitedeki bu evlerden birisinde Fethullah Gülen'in "işçi imamı" olduğu öne sürülen yeğeni Selçuk Seven de yakalandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, örgütün "gaybubet evleri"nden sorumlu itirafçının verdiği bilgiler sonrasında, MİT ve polis çalışma yürüttü. Üç aylık takip sonrasında cemaatteki dağılımı önlemeye çalışan yeni hücre yapılanması deşifre edildi. Adreslerini de tespit edilmesiyle İzmir, İstanbul, Manisa, Uşak, Kayseri başta olmak üzere 10 ilde operasyon yapıldı, 48 kişi gözaltına alındı. Aralarında cemaati Ege Bölgesi'nde toparlamaya çalışan "il imamı" S.K., Ege Bölgesi "muhasebe sorumlusu" M.T. ve Ege Bölgesi "eğitim danışmanı" İ.B.'nin bulunduğu 39 kişi tutuklandı. Dokuz kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

YENİ İTİRAFÇILAR YEĞENİ YAKALATTI

Cemaatin İzmir'in farklı bölgelerindeki lüks semtlerde değeri milyonlarca dolar olan evleri kiraladıkları, lüks araçları kullandıkları saptandı. Buralarda yakalananlardan bazılarının itirafçı olmasıyla, operasyon genişletildi. Bu kişilerin anlatımlarından 33 "gaygubet evi" daha tespit edildi. Bu evlere yönelik yapılan yeni operasyonda da 28 kişi daha yakalandı. Şüphelilerin çoğunun farklı kentlerde yürütülen soruşturmalar kapsamında, cemaat üyeliğinden arandıkları ve firari durumda oldukları saptandı. Yakalananlar arasında en dikkat çeken isim Selçuk Seven oldu. Lüks sitedeki bu evlerden birinde yakalanan Seven, Fethullah Gülen'in öz yeğeni çıktı. Selçuk Seven'in daha önce Çorum ve Uşak şeker fabrikalarında çalıştığı, işçilerden sorumlu imam olduğu ve himmet topladığı, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yapılan operasyon kapsamında da arandığı ortaya çıktı.