Erzincan Üniversitesi Rektörü'nden 'tez olmayan tez' yorumu: İlgimiz yok

Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde yayımlanan skandal tez hakkında yeni bir açıklama geldi.
Perşembe, 07 Aralık 2017 18:50

Erzincan Üniversitesi’nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Meriç Aybar’ın 2015 yılında tamamlanan “19. yy’da Osmanlı’yı Ziyaret Eden Yabancı Yazarların Eserlerinde Osmanlı Halk Hayatının Derlenmesi” adlı doktora tezinde hiçbir bilginin verilmediği, tez yazımına uygun olmadığı ve sadece “indeks” yöntemiyle hazırlandığı ortaya çıkmış, Türkiye’de bilimsel çalışmaların ve akademinin geldiği son nokta gözler önüne serilmişti.

Konuya ilişkin Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) ve Atatürk Üniversitesi’nin yaptığı açıklamanın ardından, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu da konuya ilişkin yorum yaptı. “Akademik özgürlük vardır, bu tezin ölçümünü bir hakem heyetine bırakmakta fayda vardır” diyen Çapoğlu, haberlerden üzüntü duyduklarını ifade etti.

“TEZİN BİZİMLE BİR ALAKASI YOK"

Rektör Çapoğlu; "Dün basına yansıyan olay hepimizi üzdü. Bu tez vakasının bizim üniversitemizle hiç bir alakası yok. Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yapılmış bir tez. Bu tez, tez danışmanı tarafından verilmiş, daha sonra çalışılmış, en son aşama da savunması yapılmış, jüri tarafından doktora tezi olarak kabul edilmiş, enstitüde de yayınlanmış. Daha sonraki aşamada tezin sahibi üniversitemizde görev almış, burası bizi ilgilendiriyor. Haber de Erzincan Üniversitesi'nde çalıştığı için o şekilde basına yansıyor, Erzincan Üniversitesi'nde yapılmış gibi yansıtılıyor, yanlış olan tarafı burasıydı" dedi.

Yrd. Doc. Dr Meriç Aybar'ın Erzincan Üniversitesi'nde göreve başlamasına ilişkin konuşan Rektör Çapoğlu; "Akademide görev alma 2547 Sayılı YÖK Kanununun 23'ncü maddesine göre belirlenen usullere dayalı olarak bu akademisyeni üniversitemize kattık. Bu süreçte sadece tezle üniversiteye girmiyor öğretim elemanları, bunun yanında pek çok şartı da yerine getirmesi gerekiyor. Bu tezin yanında diğer bilimsel aktivitelerin hesaba katılmasıyla öğretim elemanı olarak atanıyor. Bu arkadaşımızın dosyasını incelediğimizde bütün süreçlerinin düzgün yapıldığını, bunun yanında kitaplarının, makalesinin ve seminerlerinin olduğunu gördük, jürilerin verdiği raporlar ve fakültesinin yönetim kurulu raporları olumlu cereyan ettiğinden ve sonuç olarak bildirilmesinden sonra biz bunların atamasını yaptık" diye konuştu.