Erdoğan'dan Suudi kralına 'Suriye' telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Suud ile Suriye'deki gelişmeleri ele aldı.
Çarşamba, 14 Şubat 2018 00:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Suud telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu akşam geç saatlerde gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye meselesi ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Suudi Kralına Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında bilgi verdi. Erdoğan görüşmede "Afrin’de teröristler tarafından evlerini terke zorlanan Arap, Kürt ve Türkmenlerin de harekatı desteklediklerini, operasyonların yerli halkın evlerine dönüşünü de beraberinde getireceğini" belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı Selman'ın Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi çözüme önem verdiklerinden bahisle, bu konularda ortak çaba ve işbirliğini artırmanın faydalı olacağının vurgulandığı açıklanan görüşmede, Suud Kralı Selman’ın Cenevre sürecini ve Suriye konusundaki uluslararası çabaları desteklediklerini ifade ettiği belirtildi.

Erdoğan'ın Astana sürecini ve Soçi Kongresi’ni Cenevre’nin mütemmim cüzleri olarak gördüklerine dikkati çektiği görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkileri daha da güçlendirme konusundaki kararlılıklarını teyit ettikleri ifade edildi.

Görüşmede, Başbakan Binali Yıldırım’ın Aralık ayında Suudi Arabistan’a verimli bir ziyaret gerçekleştirdiğine değinildiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın daha önce mutabık kaldıkları üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın önümüzdeki süreçte Türkiye’ye yapacağı ziyaretin ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişi için büyük önem taşıdığının ifade edildiği aktarıldı.