Erdoğan ile Esad Soçi’de görüşecek mi? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Soçi'de olması, görüşmelere dair tartışma başlattı.
Salı, 21 Kasım 2017 12:01

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye lideri Beşar Esad sürpriz bir kararla Soçi'de bir araya geldi.

22 Kasım'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katılımıyla düzenlenecek olan Suriye konferansının hemen öncesinde yaşanan bu gelişme Erdoğan ile Esad'ın görüşüp görüşmeyeceğine dair tartışma başlatmıştı.

Yaşanan bu sıcak gelişmeyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden açıklama yapıldı. Açıklamadaki "üçlü zirve" vurgusu dikkatlerden kaçmadı.

İşte o Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan o açıklama;

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin'in davetlisi olarak, 22 Kasım 2017 tarihinde Soçi'ye bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Ziyaret sırasında, Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin ve İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani'nin katılımlarıyla Soçi’de Suriye konulu Üçlü Zirve gerçekleştirilecektir.

Zirvede, Astana toplantıları sonucunda Suriye’de şiddetin azaltılması yönünde sağlanan ilerlemeler ve tesis edilen gerilimi azaltma bölgelerindeki faaliyetler, Suriye'deki terör unsurlarıyla mücadele hususları değerlendirilecektir. İnsani yardımların ulaştırılması ve Suriye’de siyasi çözüm yönünde 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı çerçevesindeki Cenevre sürecine üç garantör ülke tarafından yapılabilecek katkılar ele alınacaktır."

ESAD TÜRKİYE HAVA SAHASINI MI KULLANDI?

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın, Şam'dan Soçi'ye giderken Türkiye hava sahasını kullandığı söyleniyor.

Esad'ın Rusya'ya ait Tupolev Tu-154 model yolcu uçağıyla Şam'dan Rusya'ya geçtiği konuşuluyor.