Erdoğan: Alfabe değişikliğinden sonraki sürecin doğru yönetilmemesi...

Türk Dili Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin kurulmasının ardından yapılan harf devrimini hedef alarak "Alfabe değişikliğinden sonra sürecin doğru yönetilmemesi kültürel bir felakete maruz kalmamıza yol açmıştır" dedi.
Salı, 23 Mayıs 2017 17:27

Türk Dil Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü hedefinde harf devrimi ve alfabe var.

"Alfabe değişikliğinden sonra sürecin doğru yönetilmemesi kültürel bir felakete maruz kalmamıza yol açmıştır" diyen Erdoğan, "Kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle kendi dilimizi konuşmuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Dil çalışmalarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Dil gibi hayati bir meselenin ideolojik tartışmaların aracı haline getirilmesinin acısını hala çekiyoruz. Türkiye, Türk Dili konusunda da geçmişi ile barıştığı, geleceği kucaklamaya hazırlandığı yeni bir dönemin eşiğindedir. Ortaöğretime Osmanlıcayı koymamız önemlidir. Türk Dili'nin konuşulduğu geniş coğrafyada yürüteceğimiz çalışmalarda öncelikle kendi dilimizi geliştirmemize ihtiyacımız var. Bir özentidir gidiyor, kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle hayvanların yarıştırıldığı Avrupa'daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil. Bunun üzerinden bazıları bindirecek, bindirsin. Biz doğruları konuşmaya mecburuz." 

Ne güzel kıraathanemiz var, burada kitap oku, gazete oku, sohbetle beraber zenginleş. Bildiklerini karşıya sen ver, karşının bildiklerini de sen al. Bunlar yerini kafeteryalara, kulüplere terketti. 'Clup' bu benim değil ki, bütün bu tabelaları sökün, bu senin hakkın, en doğal hakkın. Neyi müsaade edersen onu asmak zorunda.