Emine Erdoğan himayesinde 'tıp' kongresi: Kupa, hipnoz, ateş, peygamber tıbbı...

Sağlık Bakanlığının ev sahipliğinde ve Emine Erdoğan'ın himayesinde 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi düzenleniyor. 19-22 Nisan tarihlerindeki kongreye ilahiyatçılar ve hukukçuların yanı sıra hekimler de katılacak. Kongrenin 'bilim' kurulundaysa Diyanet İşleri başkan yardımcısı bulunuyor.
Ahmet Çınar
Perşembe, 01 Mart 2018 12:25

Sağlık Bakanlığının ev sahipliğinde ve Emine Erdoğan'ın himayesinde 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi düzenleniyor. 19-22 Nisan tarihlerindeki "tıp" kongresine ilahiyatçılar ve hukukçuların yanı sıra hekimler de katılacak. Kongrede "Tıbbi Nebevi/Peygamber tıbbı", "Kanserin ateşle tedavisi", "Diş hekimliğinde hipnoz", "Çocuklarda kupa uygulamaları", "Uyku bozukluğunda homeopati" gibi konular yer alıyor. Kongrenin "bilim" kurulunda Diyanet İşleri başkan yardımcısı da bulunuyor. 

Toplumun bilimsel anlayış ve yaklaşımlardan uzaklaştırılarak gericileştirilmesi ve metafiziğin insanların yaşam alanlarında daha fazla yer kaplaması yönündeki hamleler devam ediyor. Bilim dışı yaklaşımlar sağlık alanında da kendini "alternatif tıp", "homeopati", "hacamat", "sülük", "hipnoz" uygulamalarında gösteriyor. Özellikle AKP döneminde artan bu uygulamalar, şarlatanların "doktor" kisvesi altında yaşamlarımıza sızmasına yol açıyor. 

Sağlık Bakanlığı da geçtiğimiz yıllarda bilim dışılığın yolunu açarak "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği"ni yayımladı, şarlatanlığa meşruiyet ve yasallık kazandırdı. 

EMİNE ERDOĞAN'IN HİMAYESİNDE

Sağlık Bakanlığı bugünlerde yoğun bir hazırlık içinde. Bakanlık 19-22 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde "1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı" düzenleyecek. Kongre ve fuar, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde düzenlenecek. Kongre başkanlığını Sağlık Bakanlığı müsteşarı Eyüp Gümüş üstlenecek.

"BİLİM" KURULUNDA DİYANET BAŞKAN YARDIMCISI DA VAR

Kongrenin sloganı "Medeniyetlerin beşiğinde Anadolu tıbbı" olacak. Kongrenin "bilim kurulu"nda Diyanet İşleri başkan yardımcısı Huriye Martı ile Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı İbrahim Saraçoğlu ve Medipol Üniversitesi'nden akademisyenler de bulunuyor. 

OTURUMLARDA "PEYGAMBER TIBBI" DA VAR!

Kongredeki oturumlarda ele alınacak konular ile konuşmacılar ilginç bir profil çiziyor. Bazı sunum konuları şöyle: Tıbbı nebevi/Peygamber tıbbı, Osmanlı tababeti, çocuklarda kupa uygulamaları, spor hekimliğinde kupa, kanserin ateşle tedavisi, kireçlenmeye karşı çınar yaprağı, cerrahide hipnoz kullanımı, sağlık turizmi, kaplıca tıbbı, homeopati uygulamaları. 

'YAPILAN MODERNLİĞE TOPYEKÛN SALDIRI'

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İlker Belek, Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği alternatif tıp kongresine ilişkin sorularımızı yanıtladı. Belek, hükümetin “alternatif tıp” diyerek başlattığı saldırının başlı başına incelenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Milattan önceden kalma 15 uygulama, 'Çin tıbbıdır' denilerek, 'denedim bana iyi geldi' buyuranlar referans kabul edilerek tıp ortamına dahil ediliyor, hastanelerde poliklinikleri açılıp, eğitim programlarının içine sokuluyor. Bilim dışı safsatalara karşı mesleki, teknik açıklamalar getirmek, bunları çürütmek zorundayız. Söz konusu olan modernliğe topyekûn bir saldırıdır ve bu bakımdan tıp alanı özel olarak seçilmiştir." 

'AKLI BAŞINDA BİR İNSANIN BUNLARA BEL BAĞLAMASINA OLANAK YOK'

Ankara Tabip Odası eski yöneticilerinden Dr. Ebru Basa, "Modern tıbbın karşısında bilimsel kanıta dayalı olmayan yöntemlerin yine modern tıbbın alternatifi gibi sunulabilmesinde ve eğitimli orta sınıflarda alıcı bulabilmesinde, genel anlamda aklın gerilemesinin ve yeni tarihsel gericilik döneminin payı var. Bir diğer neden de piyasa egemenliğine girdikçe çürüyen ve çürüten sağlık ortamı elbette. Yoksa başka türlü kupa terapisi, hacamat, karyopraktik, maggot, müzikoterapi gibi etkinliği kanıta dayalı bilimsel araştırmalarla ortaya konulamayan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına aklı başında bir insanın bel bağlamasına olanak yok" dedi.