Dolmuş şoförü araçtan indirdiği kadına bağırdı: Giyiminden kuşamından ne mal olduğun belli!

İstanbul Fatih'te Arap turistleri almak isteyen bir minibüs şoförü, araçtaki 24 yaşındaki Sevim Çiğdem S.'yi araçtan indirmek istedi. Genç kadın itiraz edince, şoförün "Giyiminden kuşamından zaten ne mal olduğunuz belli, elimde kalacaksın" diye bağırdı.
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 09:56

Twitter'de yayınlanmasının ardından büyük tepki toplayan olay 27 Ağustos Pazar akşamı Fatih Reşadiye Caddesi üzerinde bulunan minibüs durağında yaşandı.

İddiaya göre üniversite mezunu Sevim Çiğdem S. (24), Arap turistleri almak isteyen dolmuş şoförü Ramazan Karakaş tarafından minibüsten indirildi ve sözlü tacize uğradı. 

BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre Sevim Çiğdem S. adlı genç kadın, bindiği dolmuştan Arap kafilesi geldiği gerekçesiyle zorla indirilmek istendi. Dolmuştan inmeyi kabul etmeyen kadın şoförün sözlü tacizine ve hakaretleri uğradı.

"GİYİMİNİZDEN KUŞAMINIZDAN NE MAL OLDUĞUNUZ BELLİ"

Sevim Çiğdem S., bindiği 34 TZA 33 plakalı dolmuşun şoförü tarafından, "Arap kafile binecek" gerekçesiyle araçtan indirilmek istendi. Ancak Sevim Çiğdem S. araçtan inmek istemedi. Bunun üzerine dolmuşun şoförü, Sevim Çiğdem S.'nin kıyafetine bakarak "Giyiminden kuşamından zaten ne mal olduğunuz belli. Elimde kalacaksın" diye bağırdı. Sevim Çiğdem S., bunun üzerine polisi aradı. Fakat polis, olay yerine yaklaşık bir saat sonra geldi. Polis gelene kadar da minibüs şoförü olay yerinden ayrıldı.

"YOĞUNUZ" DİYE İFADESİNİ ALMADILAR

Şikayetçi olmak için karakola giden Sevim Çiğdem S.'den, karakolda nöbetçi olarak bulunan komiser ‘yoğunluğu’ gerekçe göstererek ifade almak istemedi. Polisin yapacağı çok bir şey olmadığını söyleyen komiser, Sevim Çiğdem S.'ye savcılığa şikayette bulunması gerektiğini söyledi. Saygıler, yaşananlara ilişkin önceki savcılığa giderek, dolmuşun şoförü hakkında suç duyurusunda bulundu.

BirGün’e konuşan Sevim Çiğdem S., yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Dolmuşun son seferiydi, başka alternatifim yoktu. Arap kafile geldiği için beni araçtan indirmek istedi. Sonra bunlar yaşandı. Üstelik beni başka bir araçla metroya kadar bırakmak teklifinde bulundu. Ben de tedirgin olup araçtan indim.”

KADINLARA YÖNELİK GERİCİ SALDIRILAR

Yargının gelenekselleşen cezasızlık mekanizması ile iktidar ve yandaşlarının kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran söylemleriyle tırmanışa geçen saldırılardan bazı şöyle:

  • İstanbul Maslak’ta 16 Eylül 2016 tarihinde Ayşegül Terzi adlı hemşire, işten evine giderken bindiği otobüste, şort giydiği gerekçesiyle Abdullah Çakıroğlu isimli bir erkeğin tekmeli saldırısına uğramıştı.
  • İstanbul’da üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam, 14 Haziran’da bindiği Pendik-Aydos minibüsünde Ramazan’da şort giydiği gerekçesiyle Ercan Kızılateş’in tekmeli saldırısına maruz kalmıştı.
  • İstanbul Maçka Parkı’ndaki bir güvenlik memuru Çağla Köse adlı kadını kıyafeti bahanesiyle taciz ederek parktan atmaya kalkmıştı.