Dokuz yaşındaki çocuğa inşaatta işkence

Şanlıurfa’da inşaat çalışan 3 kişinin, 9 yaşındaki Mustafa Y. isimli çocuğa kazma ve kürekle işkence yaptığı görüntüler ortaya çıktı.
DHA
Cuma, 21 Nisan 2017 14:43

Olay, merkez Eyyübiye İlçesi'ne bağlı Salman Mahallesi’nde meydana geldi. Yaklaşık 3 hafta önce kendi arazisine tek katlı ev yaptıran 6 çocuk babası çiftçi Halil Y., inşaatındaki sıva yapmaları için 3 kişiyle anlaştı. Bu sırada babasının hastalığı yüzünden Şanlıurfa merkeze giden Halil Y., evde kalan 9 yaşındaki 4'üncü sınıf öğrencisi oğlu Mustafa Y., inşaatta gitti. Burada çalışan işçiler, iddiaya göre önce küçük çocuğa bağırıp hakarette bulundu. Ardından çocuğu havaya kaldıran işçiler, birbirlerine atarak eğlenmeye çalıştı, bir yandan da cep telefonuyla bunu kaydetmeye başladı.

Korkan Mustafa Y.'nin ağlamasına aldırmayan şahıslar bu kez ona kazma kürekte vurmaya başladı. Küçük çocuk işkenceden bir fırsatını bulup kaçarak kurtuldu.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Şahıslar, işkence olayının kaydedildiği cep telefonunu şarj etmek için, işkence yaptıkları Mustafa’nın ağabeyi Abdullah’a verdi. Abdullah Y., şarj etmek için aldığı cep telefonundaki oyunları kopyalamak isterken kardeşinin görüntüsünü gördü. Hemen kardeşinin işkenceye uğradığı görüntüleri kopyalayarak durumu ailesine anlattı. Görüntüleri izleyen ailenin işkenceci şahıslarla tartışması üzerine, şahıslar mahalleyi terk etti.

Oğlunun dövülüp işkenceye yapıldığı görüntüleriyle savcılığa başvuran baba Halil Y., işçiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Oğlunun 20 gündür travma geçirdiğini anlatan Halil Y., şunları söyledi:

"Olay günü ben Şanlıurfa’daydım. Bir hayvana yapılmayan işkenceyi bu çocuğu yapmışlar. Bunun için jandarmaya savcılığa şikayette bulunduk. Bizim başımıza gelen bu olay başka birinin başına gelmesin. Biz bunlara evimizi yuvamızı açtık ekmeğimizi böldük. Ancak onlar bize nankörlük yaptı. Şimdi şikayetçi olduğumuz için bizi tehdit etmeye başladılar. Biran önce bunların yakalanmasını istiyoruz. Halkın arasına karışan bu Suriyelilere ya tampon bölge yapılsın yada kamplardan çıkartılmasın. Artık bu insanlardan korkmaya başladık"