DBP eş genel başkanı 10 gündür hücrede tutuluyor

Afrin operasyonunu eleştirdiği için tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eş genel başkanı Mehmet Arslan’ın 10 gündür hücrede tutulduğu öğrenildi. Sedef hastası Arslan’ın kaldığı hücrenin sağlıksız koşulları yüzünden rahatsızlandığı belirtildi.
Pazar, 18 Şubat 2018 12:01

Afrin operasyonuna karşı yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek 7 Şubat'ta tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eş genel başkanı Mehmet Arslan’ın 10 gündür tek başına hücrede tutulduğu belirtildi.

Konu hakkında Mezopotamya Ajansı'na bilgi veren DBP Hukuk Komisyonu üyesi Şivan Cemil Özen ve Ali Çimen, tutuklandıktan sonra Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Arslan’ın bir gün müşahede altında bırakıldıktan sonra tek başına bir hücreye götürüldüğünü ifade etti. 

Arslan’ın Afrin konusunda yaptığı açıklamalar gerekçesiyle tutuklandığını hatırlatan avukatlardan Özen, Arslan’ın demokratik siyaset çerçevesinde görüşlerini belirttiğini kaydetti. Arslan’ın seçimlerde 100’den fazla belediye kazanan bir partinin eş genel başkanı olduğuna dikkat çeken Özen, “Bir hukuk skandalı olarak Arslan’ın siyasi çalışmaları suç olarak görüldü” dedi. 

Özen, “Bu açıklamalar yüzünden önce Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatıldı. Ancak daha sonra Van Cumhuriyet Başsavcılığı yetkisizlik kararı verdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma da ise ‘Örgüt üyeliği’ iddiası vardı, ancak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde ifade alınırken ‘Örgüt propagandası’ iddiası ile ifade alındı" diye aktardı. 

"SEVK GEREKÇESİYLE TEDAVİ EDİLMİYOR"

Arslan’ın tutuklandığından beri tek başına hücrede tutulduğunu kaydeden Özen, kendisinin diğer tutukluların yanına geçme talebinin, "başka cezaevine sevk edileceği" gerekçesiyle reddedildiği bilgisi verdi. Arslan’ın kaldığı hücrenin hijyenik açıdan elverişli olmadığını ifade eden Özen, “Arslan tutuklanmadan önce burnundan ameliyat olmuştu. Yine kendisinin sedef hastalığı da mevcuttur. Şu an kaldığı yerin hijyensiz olmasından kaynaklı sürekli olarak kaşınıyor. Revire gitti ancak başka cezaevine sevk edileceği gerekçesiyle tedavi edilmiyor” dedi.