Darbeden bir gün önce yapılan buluşmaya ilişkin ilk kez konuştular

14 Temmuz'da Hakan Fidan ve Hulusi Akar'ın saatler süren görüşmesi birçok soru işaretini de beraberinde getirmişti. Bu buluşmaya ilişkin ikiliden gelen ilk yanıt, "zamanın sıkışık olması" oldu.
Pazartesi, 19 Haziran 2017 08:22

15 Temmuz'dan bir gün önce Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yaptığı görüşme birçok soru işaretine neden olmuştu.

Akar ve Fidan'ın 15 Temmuz'dan bir gün önce, öne alınan bir askeri tören sonrası gece geç saatlere kadar baş başa görüştüğü, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın dahi yanlarına alınmadığı ileri sürülmüştü.

Görüşmeye ilişkin bir köşe yazısı kaleme alan Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, görüşmenin "zaman sıkışıklığından" kaynaklandığını ileri sürdü.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

Bugüne kadar yanıtı verilmeyen bu iddialara yönelik olarak Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı yetkilileri ile görüştüm.

Ortaya atılan iddiaları yönelterek, yanıt bulmaya çalıştım.

Genelkurmay ve MİT Müsteşarlığı yetkilileri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda icra edilen Özel Kuvvetler İhtisas Kursu Mezuniyet töreni ile ilgili spekülatif haber ve yorumlara basında hâlâ yer verildiğini söylediler.

‘Müsteşar ilk defa katılmadı’

Bu konudaki sorularıma verilen yanıtları şöyle sıralayabilirim: 

“Sekiz ay süreli ve bindirmeli olarak icra edilen Özel Kuvvetler İhtisas Kursunu MİT personeli de görmektedir.

Mezuniyet törenlerine tüm kursiyerlerin aile bireylerinin yanı sıra MİT Müsteşarı ve ilgili personel de katılmaktadır.

İlk olarak 11 Mart 2016’da icra edilen törene Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı da katılmıştır.

Dolayısıyla MİT Müsteşarı, bazı kesimlerce iddia edildiği üzere, 14 Temmuz 2016 tarihindeki bu törene ilk defa katılmamıştır. 

14 Temmuz’daki törenin YAŞ Toplantı tarihine yakın olması nedeniyle tören sonrasında bir çalışma yapılması konusunda MİT Müsteşarı ile önceden mutabık kalınmıştır. 

Törenden sonra yapılan toplantıya MİT Müsteşarı, ilgili Müsteşar Yardımcısı, Daire Başkanı ve bir Uzman Memur katılmıştır. 

Genelkurmay Başkanı, önceki bilgilere ilaveten MİT tarafından elde edilen mevcut son bilgiler ışığında, YAŞ’ta görüşülecek personelin durumu hakkında bilgilendirilmiştir. 

Değerlendirmeye alınan personel sayısının çokluğu nedeniyle çalışma uzun sürmüştür.

Çalışma bahçede yapılmış ve o süre zarfında orada bulunan birçok personelin gözleri önünde cereyan etmiştir. 

Çalışmanın bir şekilde hain darbe girişimi ile ilişkilendirilmesi mesnetsiz ve gerçeklere tamamen aykırıdır.” 

Genelkurmay ve MİT’teki yetkililerin verdiği bilgiye göre, toplantının 14 Temmuz’da yapılmasının nedeni, YAŞ öncesi zamanın çok sıkışık olması ve Akar ile Fidan’ın bir an önce bu amaçla biraraya gelme zorunluluğu.