Darbe sanığı Tuğgeneral: Şu an herkes salağa yatıyor

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele operasyon düzenleyen ekibin komutanı eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, ''Tuzağa düşürüldüm, ekibim de tuzağa düşürüldü" iddiasında bulunarak ''Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor'' dedi.
Salı, 12 Eylül 2017 15:02

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele operasyon düzenlenmesine ilişkin açılan ''Erdoğan'a suikast'' davasında eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş esas hakkında savunma yaptı. 

Adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın salonunda görülen davanın beşinci duruşmasının altıncı oturumunda, suikast girişimini planlamak ve yönetmekle suçlanan tutuklu sanık eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e esas hakkında savunma yapması için söz verildi.

Sönmezateş, yargılanan generaller içinde 15 Temmuz'la ilgili tek sorumluluk alanın kendisi olduğunu savundu. 

Cemaatçi olmadığını öne süren sanık, sosyal demokrat düşünceye sahip, Atatürk ruhuna inanan, Atatürkçü birisi olduğunu söyledi.

Sanıklardan eski başyaver Ali Yazıcı ile darbe girişimi günü görüşmediğini iddia eden Sönmezateş, "Ali Yazıcı ile görüşmüş olsam bugün burada olmazdım. Ali Yazıcı'nın söylediklerinden hiçbir şey anlamadım. Sağlıklı düşünebildiğine inanmıyorum" dedi.

Darbe girişiminden 13 ay sonra yakalanan sanık Özcan Karacan'ı hayatı boyunca hiç görmediğini ileri süren Sönmezateş, "Hiçbir Kara Havacılık unsuruyla telefonda görüşmedim. 'Vur' emirlerini veren bu adam, çarşamba günü neden İzmir'e geldi, ne görüştü Bu adam süzme FETÖ'cü. Kimle görüştü Sanıklardan Zeki Göçmen ve Murat Dağlı ile mi görüştüler, ne konuştular merak ediyorum. Bizden önce birilerinin gelmiş olması bizi kurtarmaz ama ben neler olduğunu anlamak ve bilmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 

'ŞU ANDA HERKES İNKAR EDİYOR, SALAĞA YATIYOR'

"Ben tuzağa düşürüldüm, ekibim de tuzağa düşürüldü" iddiasında bulunan Sönmezateş, savunmasına şöyle devam etti:

"İzmir'e gitmişken neden Ankara'ya gittim Birileriyle telefonla görüşüp hesap sormak istedim. O gece evimde uyuyup iş yerime gittim. Hava Kuvvetleri ve Genelkurmay'ı arayıp telefonla birileriyle görüştüm, hesap sormak için. 'Teslim ol' dediler. Ben inandığım için bu işin içindeydim. Kandırılmışım. Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor. Havacı generalin bu kadar insanı hareket ettirmesi mümkün değil. Kralın peşinde kimse yok. Bu kadar adamı kim organize etti? Darbe girişimi iyi ki başarılı olmamış ve verdiği emirlerin arkasında duramayan insanlar başa geçmemiş."

Suikast girişiminin planlayıcı olmak ve ekibi koordine etmekle suçlandığını hatırlatan Sönmezateş, "Operasyonun baştan beri planlayıcısı olsaydım, başarılı olunamayacağını söylerdim. Baştan beri planlayıcısı olmadığım için bu tuzağa düştüm. Emri veren adamın geçmişi ve referanslarına güvenerek bu işe girdim" iddiasında bulundu.

Ankara'daki bir villada darbe planlarının yapıldığı toplantıya katılmadığını iddia eden Sönmezateş, 6-9 Temmuz tarihleri arasında nerede olduğunu devletin bildiğini savundu.

Cemaate ait bir firmaya kendi imzasıyla para aktarılmasını kabul eden Sönmezateş, bu rakamın söylenenin 4 katı yani 20 milyon dolar olduğunu söyledi. Sanık Sönmezateş, "Hava Kuvvetleri Komutanı 'Benim bu paradan haberim yok' diyorsa ve devletin böyle idare edildiğine inanılıyorsa 'tamam' diyorum" dedi.

Sönmezateş, "Birileri ve ailem zarar görecek diye söylemek istediklerimin hepsini söyleyemiyorum" ifadelerini kullandı.