CHP'li Böke'den boykot çağrısı: Güvenli seçim yok edildi

CHP İzmir milletvekili Selin Sayek Böke, dün gece AKP ve MHP’lilerin oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen 'ittifak yasası'na ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Böke, tasarının yasalaşmasıyla adil ve güvenli seçim ortamının yok edildiğini savunarak boykot veya çekilme çağrısında bulundu.
Salı, 13 Mart 2018 15:38

CHP İzmir milletvekili Selin Sayek Böke, dün gece AKP ve MHP’lilerin oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen "ittifak yasası"na ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Böke, tasarının yasalaşmasıyla adil ve güvenli seçim ortamının yol edildiğini savunarak boykot veya çekilme çağrısında bulundu.

Böke, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: “Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız. Karar hepimizin!”

Böke Meclis’te görüşmelerin devam ettiği gece saatlerinde de paylaşımda bulunarak, seçim ittifakı tasarısına dikkat çekmeye çalışmıştı. Böke, “TBMM’de Türkiye’nin #güvenliseçim hakkı çalınıyor!” demişti.

"Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" sabah saatlerine kadar süren mesainin ardından AKP ile MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

Muhalefet, yasanın seçim güvenliği ve güvenilirliğini zedeleyen maddeler içerdiğini belirterek, bu çerçevede "sandıkların birleştirilerek taşınması, mühürsüz zarfların geçerli sayılması, sandıklara güvenlik güçlerinin müdahalesi ve seyyar sandığın kanuni düzenlemeye bağlanması" gibi çeşitli maddelere itiraz ediyor.