CHP'den AKP'ye 'Trump' önerisi: Görüşmeyin

TBMM'de yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İsrail terör devletidir" sözlerini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, "Madem terör devleti, niye büyükelçilik açmasına izin veriyorsunuz? Neden Mavi Marmara ile ilgili anlaşma imzalıyorsunuz?" sorularını yöneltti. Yılmaz, ABD Başkanı Trump ile de artık görüşülmemesi gerektiğini savundu.
Pazartesi, 11 Aralık 2017 17:06

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağına açıklamasının ardından başlayan tartışmalara da değinen Yılmaz, AKP'ye "Trump'la görüşmeyin" önerisinde bulundu. 

CHP olarak Filistin konusundaki tavırlarının net olduğunu ifade eden Yılmaz, "Biz, Doğu Kudüs'ün başkent olan egemen ve bağımsız bir Filistin Devletini destekliyoruz. Kudüs'ün kalbine içeriden saplanan bu hançerin çıkarılması, elbette namus borcumuzdur. Çünkü Kudüs, bugün Doğu Kudüs'e sıkıştırılan, ambargoya ve ablukaya maruz bırakılan, elinde hiçbir imkanı olmayan Filistinlilere bırakılacak kadar hafif bir şey olamaz. Eğer, ABD Başkanı bu kararından vazgeçmez ve büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşırsa, örneğin önümüzdeki yıl ABD'nin ulusal bayramı Kudüs'teki büyükelçilikte kutlanacaktır. Peki buna katılım olacak mıdır? Bugün tepki verenler yarın tıpış tıpış oraya giderse bu iki yüzlülük olmayacak mıdır?"

AKP'nin Filistin meselesini iç politikaya malzeme yaptığını ifade eden Yılmaz,

"AKP'nin Kudüs konusunda söylediklerinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü Mavi Marmara gemisinden sonra, orada şehit edilen 9 vatandaşımızla ilgili olarak İsrail'e söylenen bütün sözleri bu anlaşma ile çöpe atmıştır. Çünkü bu anlaşmada İsrail askerlerinin Türkiye'deki yargısal süreçlerden affedilmesi düzenlendi. Ve bu anlaşma alel acele gecenin bir buçuğunda Meclisin gündemine getirildi ve AKP'nin oylarıyla kabul edildi. İç politikaya malzeme yapıldı."

İktidarın Filistin konusunda samimiyetsiz olduğunu da söyleyen Yılmaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İsrail için kullandığı "terör devleti" ifadesine dikkati çekti.

Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanı 'İsrail terör devletidir' diyor, terör devletiyse, sen bir terör devletiyle bu anlaşmayı niye yapıyorsun? Sen terör devletine niye Ankara'da büyükelçilik açma yetkisi veriyorsun? Niye senin büyükelçiliğin orada bulunuyor? Niye turistlerinin gelmesine izin veriyorsun, pasaportunu kabul ediyorsun?" sorularını yöneltti.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, ABD'nin Kudüs kararı sonrası ne gibi somut adımlar atılabileceği yönündeki soruya, "Somut adım şu; Trump'la görüşmeyeceksin. Bu kararı uluslararası toplumun vicdanına karşı aldı. O zaman görüşmeyeceksiniz, tıpış tıpış gitmeyeceksiniz. Geldiği zaman kabul etmeyeceksiniz. Bu kararın yanlış olduğunu söylüyorsanız, kararlarınızın arkasında duracaksınız ve Donald Trump'ı yalnızlaştıracaksınız." dedi.