CHP ve HDP'den 'ittifak' açıklaması

CHP ve HDP arasında ittifak iddialarına ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan "Niye ittifak yapalım, biz CHP'yiz. Ha şunu sorarsanız, ‘Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?’ Evet istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz" açıklaması gelmişti. Konuyla ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve HDP Sözcüsü Osman Baydemir'den de açıklama geldi.
Salı, 12 Eylül 2017 09:08

“CHP ile HDP arasında ittifak kurulacak” şeklindeki haberlere ilişkin CHP ve HDP'den açıklama geldi.

Rûdaw’a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdal Aksünger, şunları söyledi:

“Gerçek bir demokrasi, insan hakları, özgürlük ve basın özgürlüğü için demorasiyi isteyen her platform ve taraf bence bir araya gelmeli. Hiçbir şekilde aksini düşünmüyorum. Demokrasi ve barışın canlanması için gerek HDP, gerek ise diğer taraflar, kim olursa olsun aynı platformda bir araya gelmememiz lazım.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir ise, konuya dair şunları kaydetti:

“Olması gereken ilk iş, Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerinin ortak ilkelerde, ortak paydalarda, öncelikle seçime dair fırsat eşitliğinin ve seçim güvenliğinin, fikir hürriyetinin, OHAL dışında, olağan bir rejimin içerisine Türkiye’yi bir kez daha geri göndermenin çabasında ortaklaşmaları gerekiyor. Bu ortaklaşma olmadığı müddetçe bu ülke bu siyasi iktidar tarafından maalesef daha çok acıya myzdarip bırakılacaktır. HDP bu konuda çok açık ve nettir. Eşitlik, özgürlük, adalet, çatışmasızlık vazgeçilmezimizdir. Bütün bu ilkeler ışığında kim elini uzatırsa HDP adalet, eşitlik, barış çabasının yanında olacaktır.”