Boşanmaya da 'aile arabulucusu' sıfatıyla imamlar mı bakacak?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün "aile arabulucuğu" ile ilgili açıklaması, akıllara "Müftülük görevlilerine nikah yetkisinden sonra şimdi de kamu görevlisi olan imamlara 'aile arabuluculuğu' görevi mi verilecek" sorusunu getirdi.
Pazartesi, 23 Ekim 2017 14:01

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "aile arabulucuları"nın herhangi bir kamu görevlisi olacağını söyledi. Bakan'ın bu açıklaması, boşanma noktasına gelen çiftlerin sorununu çözecek olan aile arabulucularının, "kamu görevlisi" olan imamlar olabileceği düşüncesini akıllara getirdi. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ankara Hâkimevi’nde bir kısım yargı muhabiriyle bir araya geldi. Gül, Gülen’in iadesinden, boşanma davalarında arabuluculuk görevine kadar birçok konuya değindi.

"Aile arabuluculuğu" ile ilgili bir soru üzerine Gül, bu konunun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla değerlendirildiğini söyledi. Uyuşmazlıkların mahkeme kapılarında çözülmesi yerine tarafların tekrar müzakere etmesine olanak sağlanmak yönünde düşünceleri olduğunu aktaran Gül, “Sanki ‘Nikah kıyanlar arabulucu da olabilecek’ şekline çevriliyor, böyle bir şey yok” ifadesini kullandı.

Ancak Bakan Gül hemen sonrasında aile arabulucularının "kamu görevlisi" olacağını belirtti. İmamlar da kamu görevlisi olduğu için, akıllara "imamlar şimdi de aile arabulucusu mu olacak" sorusu geldi.

Gül, aile hukukunu, aile müessesesini ayakta tutmaya yönelik çalışmaların bulunduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü, dünyadaki uygulamalara bakıldığını bildiren Gül, henüz somutlaşan bir durum olmadığını belirtti.

"HENÜZ SOMUT BİR ŞEY YOK"

Gül, şöyle konuştu: “Aile arabuluculuğu meselesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla bu konuyu değerlendiriyoruz. Şu anda tam adı konmuş bir şey yok. Burada da temel felsefemiz uyuşmazlıkların mahkeme kapılarında değil de mümkünse taraflarla bir kez daha iş ciddiye geldiğinde, köprüden önceki son çıkış anlamında bir kez daha müzakere edilmesine imkan sağlama anlamında bir düşünce var. Bu aile müessesesini ayakta tutmaya yönelik çalışmamız. Aynı zamanda çocukların adliye kapılarında, duruşma kapılarında uyuşturucu kullanan ya da katillerle aynı koridorda olmamasını, bir travma yaşamamasını amaçlıyoruz. Bunlar adliyeye gitmeden çözülebilir mi diye çalışma var.”

 

"GÜLEN'İN İADESİ KONUSUNDA ENGEL YOK"

Gül, Fethullah Gülen’in iadesi için bugüne kadar ABD’ye beş iade dosyası gönderdiklerini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD ziyareti olduğunda da konunun gündeme gelebileceğini anlatan Gül şöyle konuştu:

“İade için ‘Şöyle bir belgeye, yazışmaya ihtiyacımız var, bunu verirseniz ondan sonra mahkemeye göndeririz’ diye bir şey yok. Zorunluluk anlamında iade için gerekli başka bir belge kalmamıştır. İadeyi engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmamıştır. Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz.”

GÜLEN'İN VATANDAŞLIĞI KONUSU

Gülen’in vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmayacağının sorulması üzerine Gül, İçişleri Bakanlığının talebi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla vatandaşlıktan çıkarma olabileceğini dile getirdi. Gül, vatandaşlıktan çıkarmanın yargılamaları ve iadeyi etkilemeyeceğini öne sürdü.