Bir cinayetin ardından: Gericilik kadınlara ne sunuyor?

Başbakan elleri kıracak, Bakan ağlayacak, erkekler önce insan değil "adam" olacak, kadınlar pembe otobüse binecek. Gericiliğin kadınların önüne koyabildiği tablo bu ancak yanılıyorlar, ne onların "pembe otobüs"lerine bineceğiz ne de pembe yalanlarına kanacağız. Kadını metalaştıran sömürü düzenine karşı da, kadın sömürüsünden el alan dinci gericiliğe karşı da mücadeleyi bir saniye olsun geri çekmeyeceğiz.
Gonca Tokyol
Pazar, 15 Şubat 2015 16:59

"Kadına uzanan eller kırılsın!" Başbakan Davutoğlu, Antalya'da katıldığı AKP İl Kadın Kongresi'nde bu cümleyi 3 kere tekrarlamış ve özellikle de erkeklerin bu sloganı her yere yaymasını istemiş. 13 yıldır iktidarda olan bir partinin son dönem başbakanının kadın hakları konusunda yürütmeyi umduğu planın çekirdeği bu. Kongrede sadece kadın korumalar görev almış ve bir de Özgecan'ın adı Antalya'da yeni açılacak bir gençlik merkezine verilecekmiş. Kadını anne ve eş olarak gören ve bu görüşünü de "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı" adında somutlayan bir iktidarın başbakanının, 20 yaşında bir kadının tecavüz girişimi sonucunda öldürülmesi ve ardından da yakılan cesedinin bir dereye bırakılmasından sonra yaptığı açıklama bu. Başbakan elleri kıracak.

Çocuklarını tacizden korumak isteyen annelere, "çığlık atmayı öğretin" diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın olay karşısındaki tepkisi de Başbakan'dan çok farklı değil. Cuma gününden beri ortalarda gözükmeyen ve Özgecan'ı korumak başında bulunduğu bakanlığın sorumluluğunda değilmiş gibi davranan İslam'ın bugün havaalanında yaptığı açıklama şu şekilde: "Birlikte ağlayacağız." Başbakan elleri kıracak, Bakan ağlayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın yönetim kurulunda bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ortaklığıyla geçen Kasım ayında, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde yayınladığı kamu spotu da, iktidarın bu konudaki tavrını gözler önüne sermişti zaten. Eşine şiddet uygulayan bir erkek, mahalleli tarafından dışlanıyor ve kadın haklarını savunduğunu iddia eden bir kurum tarafından, "Önce adam ol" diyerek uyarılıyordu. Başbakan elleri kıracak, Bakan ağlayacak, erkekler önce insan değil "adam" olacak.

İktidar kanadında bunlar yaşanırken, "sahibinin sesi" ekibinin konuyla ilgili yorumları da pek farklı olmadı. Vapurda kadınlarla erkeklerin yan yana oturmasından rahatsız olan Cumhurbaşkanı'nın kopilleri, "fırsattan istifade" dünden kalan gericiliklerini ısıtıp masaya yerleştirmeye başladılar. Ayşenur İslam'dan önceki "Aile" Bakanı, şimdiki Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tecavüzcüleri hadım etme projesini hatırlatırken, Hilal Kaplan ise daha önce Saadet Partisi tarafından dile getirilen "pembe otobüs" projesine ideolojik gerekçelerle karşı çıkılmasının saçma olduğunu iddia etti. Kaplan'dan önce bu konuyu dile getiren bir diğer isim de İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Nurullah Ardıç'tı. Ardıç, Twitter'da, "Taciz/tecavüz olaylarını ideolojikleştirmek yerine daha anlamlı/faydalı sonuçlar çıkaralım: Kadınlara özel, "pembe otobüs" uygulaması gibi" ifadelerini kullanmıştı. Başbakan elleri kıracak, Bakan ağlayacak, erkekler önce insan değil "adam" olacak, kadınlar pembe otobüse binecek. Gericiliğin kadınların önüne koyabildiği tablo bu.

Yeni Şafak yazarı Cemile Bayraktar'ın "Müslüman ülke, tecavüz... fırsatçılığına soyunmayın, Amerika'da her iki dakikada bir kadın tecavüze uğruyor. Şimdi çenenizi kapatın" tweet'i, neredeyse bu tablonun özeti. Bayraktar haklı; kadınlar, dünyanın dört bir yanında baskı altında, sömürülüyor, şiddet görüyor ve öldürülüyor, içinde yaşadığımız sistem kadınların ikinci sınıf vatandaş pozisyonuna konmasını her alanda destekliyor. Bayraktar'ın yanıldığı konuysa şu; çenemizi kapatmayacağız. Kadını metalaştıran sömürü düzenine karşı da, kadın sömürüsünden el alan dinci gericiliğe karşı da mücadeleyi bir saniye olsun geri çekmeyeceğiz.