Bir aylık sessizlik bozuldu: PKK, MİT’çileri nasıl kaçırdı?

İlk olarak 23 Ağustos’ta gündeme gelen “PKK, MİT’in suikast timini yakalayıp kaçırdı” iddiasına ilişkin KCK’den doğrulama gelirken, CHP de konuyu Binali Yıldırım’a sormuştu. AKP ve MİT'in konuya ilişkin neredeyse 1 ay süren sessizliği ise dün sona ererken, kaçırılma olayı doğrulandı. Peki, bu 1 aylık süreçte neler yaşanmıştı?
Haber Merkezi
Çarşamba, 20 Eylül 2017 08:05

MİT mensuplarının Süleymaniye’de PKK tarafından kaçırıldığı iddiasının üzerinden neredeyse tam bir ay geçti. AKP'nin 23 Ağustos'tan bu yana süren sessizliği dün akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamayla birlikte resmen sona ermiş oldu.

Peki, bu süreçte neler yaşandı?

İLK AÇIKLAMA KYB’DEN

İddialara göre, Süleymaniye’de Cemil Bayık’a suikast planlayan bir MİT timi, çift taraflı çalışan bir istihbarat elemanın verdiği bilgiler sonrası PKK tarafından Süleymaniye’de yakalandı ve kaçırıldı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Ankara Temsilcisi Behroz Gelali’nin AKP tarafından apar topar sınır dışı edilmesi ve temsilcilİğin de kapatılması sonrası olay ilk kez kamuoyunun gündeme gelmişti.

KYB’nin Politbüro üyesi Sadi Ahmed Pirê, sınır dışı kararına tepki gösterdiği açıklamasında, “Türkiye’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) KYB’nin kontrolünde olan bir bölgede başarısız bir operasyon gerçekleştiriliyor. Boşa çıkan operasyonda MİT üyeleri kaçırılıyor. Bu olayın hemen ardından Ankara, temsilcimizi sınır dışı ediyor” demişti.

KCK DOĞRULADI
Bu sözler sonrası AKP’den bir açıklama gelmezken, ilk açıklama KCK üyesi Diyar Xerib’ten geldi. Xerib, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) suikast için görevlendirdiği yetkililerini Süleymaniye’de yakaladıklarını söyledi. Xerib, ihtiyaç olması durumunda bu isimleri ve fotoğrafları medyayla paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi.

ÇİFT TARAFLI ÇALIŞTI…

Al-Monitor’da konuyla ilgili yer alan haberde, “Temmuz 2015’ten sonraki bir tarihte MİT’in PKK yöneticisi Cemil Bayık’ın yakın çevresine sızmaya çalıştı ve bunun üzerine PKK, Bayık’ın bir korumasını yem olarak kullanmaya karar verdi. MİT bu yemi yuttu ve PKK, bu koruma üzerinden MİT ajanlarını iki yıl boyunca doğru bilgilerle besledi” iddiası yer aldı.

Buna göre, aynı istihbarat elemanı üzerinden verilen sahte bilgi sonrası MİT’çiler Süleymaniye’de yakalanıp, kaçırıldı.

AKP, konuyla ilgili çıkan haberlere uzun süre sessizlikle yanıt verirken, CHP Milletvekili Musa Çam, iddiaları Meclis gündemine taşımıştı. Çam, Başbakan Binali Yıldırım’a hitaben verdiği soru önergesinde,  "MİT mensuplarının Süleymaniye’de kaçırıldığı doğru mu?" diye sordu.

Çam, “Hemen her konuda konuşan Erdoğan’dan ne hikmetse tık yok. MİT’in kanunsuz ve Anayasaya aykırı şekilde Erdoğan’a bağlanmasını iyi bir şeymiş gibi göstermek için bir operasyon gerçekleştirilmek isteniyor. Ve maalesef ülkemiz adına istihbarat örgütümüz adına ciddi bir başarısızlık, bir kriz yarattılar” ifadelerini kullandı.

BİR AYLIK SESSİZLİK SONA ERDİ

Tüm bu açıklamalara karşın 19 Eylül'e kadar AKP ve MİT'in sessizliği sürmüş, olay ne doğrulanmış, ne de yalanlanmıştı.

Dün akşam saatlerinde Al Monitor’ün, “PKK’nin Irak’ın kuzeyinde iki üst düzey Türk istihbarat yetkilisini kaçırıp Kandil dağlarındaki üssüne götürdüğüne dair bilgiler geliyor. MİT Başkanı Hakan Fidan’ın görüşmeler yapmak için Erbil’e gidebileceği söyleniyor. Ankara bu sorunu nasıl çözmeyi planlıyor?” sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, suskunluğu bozarak, şunları söyledi:

"PKK yerel yetkilileri, sıradan sivilleri, doktorları, polisleri ve herkesi kaçırdı. Bu yüzden bir terör örgütü. Elbette kurumlarımız, PKK’nın kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışıyor; ancak ülkemizin, bizim bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok."

CHP'li Çam'ın sorusunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili yapacağı açıklama ise merak konusu...