Binali Yıldırım verdiği talimatı açıkladı: Girin, hepsini vurun...

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz'da Hulusi Akar, Hakan Fidan ve Efkan Ala'ya ulaşamadığı ve bu duruma canının sıkıldığını söylerken, "Jandarma Bölge Komutanı'nı aradım, 'Nerede hareket var?' diye sordum. Jandarma Genel Komutanlığı'nda olduğunu söyledi. ‘Girin hepsini vurun' dedim, burada 18 darbeci ölü ele geçirildi" dedi.
Cuma, 08 Eylül 2017 08:48

Başbakan Binali Yıldırım, Nil Gülsüm tarafından yazılan “Net Duruş'' adlı kitapta, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. 

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, Yıldırım'ın darbe gecesine ilişkin anlatımı şöyle:

Genelkurmay Başkanı'nı aradım cevap vermedi. İçişleri Bakanı'nı aradım, telefonu kapalıydı. MİT Müsteşarı'nı aradım, ona da ulaşamadım. Bu duruma canım sıkıldı. Jandarma Bölge Komutanı'nı aradım, 'Nerede hareket var?' diye sordum… Jandarma Genel Komutanlığı'nda olduğunu söyledi. ‘Girin hepsini vurun' dedim, burada 18 darbeci ölü ele geçirildi.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilk olarak 22.30 civarında konuştuk. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı.

Genelkuırmay Başkanı'nın rehin alınması üzerine Cumhurbaşkanı ile ‘'Ordu başsız ne yapalım?” diye konuştuk. 1. Ordu Komutanı'nı vekaleten atadık. Bu konudaki açıklamayı yaptıktan 5 dakika sonra Hulusi Akar arayıp ‘'Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?” diye sordu. Başbakanlığa gelmesini istedim.

Olay gecesi Çankırı civarında kaymakamın evine giderken bize ateş açıldı. Bizimkiler geri manevra yaptı ve oradan çıktık. Ankara'ya geldiğimizde Akıncı'da faaliyet devam ediyordu. “Akıncıları bombalayın. Pistleri bombalayın, hiçbir uçak kalkamasın” dedim. Buna da uzun boylu ayak dirediler, sonunda bombalattık. O gece, “Bu ahmakça bir iş, bunun altında kalmayız. Yaptıklarına pişman ederiz” diye düşündüm.