Berat'ın yengesinden 'akıl dolu' karşılaştırma: Laik yurttaşlar ile IŞİD birbirine benziyormuş!

Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın yengesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Hafize Şule Albayrak, yandaş "gazete" Star'da yayınlanan yazısında laiklik savunucuları ile IŞİD arasında benzerlik kurdu. Marmara Üniversitesinin resmi Facebook sayfasında da paylaşılan yazı, tepkiler üzerine kaldırıldı.
Haber Merkezi
Pazartesi, 16 Ocak 2017 15:14

Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın abisi Serhat Albayrak'ın eşi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hafize Şule Albayrak'ın, yandaş "gazete" Star'da yazdığı "Laikçi misyonerler ile DEAŞ'çı vaizlerin benzerliği üzerine"  başlıklı yazı, Marmara Üniversitesinin resmi Facebook hesabında paylaşıldı. Laiklik savunucuları ile IŞİD arasında karşılaştırma yapan yazı, tepkiler üzerine kaldırıldı. 

LAİKLİK SAVUNUCULARINA "LAİKÇİ MiSYONERLER" DENİLDİ

Yazıda, laikliği savunanlar ile IŞİD arasında bir benzerlik kuruluyor, laikliği savunanlar "laikçi misyonler" diye tanımlanarak hedef gösteriliyor. Son haftalarda laiklik savunusu konusunda çalışma yapanlara ilişkin değinilerin de yer aldığı yazıda şöyle denildi: 

"Ancak son günlerde üniversitelerde, kahvehanelerde ve insanların toplu halde bulundukları yerlerde ortaya çıkan laikçi misyonerlerin insanları dinlemeye zorladıkları vaazları ve buna yönelik ana akım medyada sergilenen destekleyici tutum 'Acaba dini haklara yönelik geçmişteki baskı ve reddetme politikaları günün birinde yeniden gündeme gelebilir mi?' sorusunu akıllara getirmektedir."

LAİKLİK SAVUNUCULARI İLE IŞİD'İ KARŞILAŞTIRMA KÜSTAHLIĞI!

Laikliği savunmak ile İŞİD'in yöntemleri arasında bağlantı kurmayı deneyen, oldukça saldırgan bir üslupla laikliği savunanlara "laikçi misyonler" denilen, "dini haklara baskı" gibi zorlama mağduriyetlere işaret edilen yazının, Marmara Üniversitesinin resmi Facebook sayfasından paylaşılması dikkat çekti.

Yazıda şu ifadelere yer verildi: 

"DEAŞ zihniyeti kendini ne kadar hakikatin sözcüsü sanıyorsa, laikçi misyonerler de aynı şekilde hakikatin kendileriyle birlikte olduğunu varsayar. Laikçilik de DEAŞ’çılık da topluma yönelen yüzü bakımından yıkıcıdır, her ikisi de egemenlik sevdasındadır."  

ÜNİVERSİTE ÖNCE PAYLAŞTI, SONRA KALDIRDI

Söz konusu köşe yazısının hangi gerekçeyle sayfa üzerinden paylaşıldığı bilinmezken, okulun Facebook sayfasında daha önce başka herhangi akademisyenin bir yazısının paylaşılmamış olması dikkat çekti.

Yaklaşık 3 saat sayfada kalan bu paylaşım, oluşan tepkiler üzerine okulun Facebook sayfasından kaldırıldı.