Bakanlık o uygulamayı sonlandırdı: Amaç 'Menzil üyelerini ayıklamak' mı?

Menzil cemaatinin elinde olduğu söylenen Sağlık Bakanlığı'nda doktor olmayan hastane yönetimine atanmasına izin veren uygulama sonlandırıldı.
Pazar, 10 Eylül 2017 13:38

Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane yönetimine atanmasına imkan veren 6 yıllık uygulamayı kaldırdı. Bu düzenlemeyle önemli görevlere atanan Menzil cemaati üyelerinin ayıklanmasının hedeflendiği öne sürüldü.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre, 2011 yılında 'reform' adı altında sağlık sisteminde, muhalefetin ve Tabipler Birliği'nin karşı çıkmasına rağmen köklü değişiklik yapan hükümet, 6 yıl aradan sonra yeniden eski sisteme döndü.

Doktor olmayanların da hastanelerde yöneticiliğe getirilmesine olanak sağlayan sistemle, Menzil tarikatına mensup olduğu söylenen kişiler önemli makam-mevkilere getirildi. 

SİSTEMDE ÖNEMLİ DEĞİŞİM

Recep Akdağ'ın Sağlık Bakanlığı'ndan alınmasından sonra, yeni Bakan Ahmet Demircan, 6 yıldır uygulanan sistemi kökten değiştirdi. 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Kamu Hastaneleri Kurumu kaldırıldı, bunlar 2011 yılından önce olduğu gibi yeniden genel müdürlüğe dönüştürüldü.

Kadroları iptal edilen kurumların üst düzey yöneticileri ile il/ilçe sağlık müdürlerinin de görev süreleri sona erdirildi. Yeni yapılanma çerçevesinde sağlık hizmetleri il/ ilçe sağlık müdürleri tarafından verilecek, İldeki sağlık hizmetlerinden il sağlık müdürleri sorumlu olacak.

İl/ilçe sağlık müdürlükleri bu amaçla (başkanlık/başkan yardımcılığı yardımcılığı şeklinde) yeniden yapılandırılacak. İl/ilçe müdürlüğü, başkan/başkan yardımcılığı, başhekim gibi görevlere sözleşmeli personel atanacak.

Bu amaçla 9.831 adet kadro verildi. Oluşturulan Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ve illerde genel sekreterliklere sözleşmeli personel atandı.

Devlet hastaneleri genel sekreterliklere bağlandı, birinci basamak sağlık hizmeti Halk Sağlığı Kurumu'na bırakıldı. 112 Acil Ambulans görevi de il sağlık müdürlüklerine devredildi. Hastanelere hem başhekim, hem de yönetici atamasıyla da 'Sen yetkilisin, ben yetkiliyim' kavgaları da eksik olmadı.