Aydınlanma Hareketi Ataşehir'de gerici müfredata karşı buluştu

Ataşehir'de Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin katılımıyla gerici eğitim karşıtı "Yeni Müfredat Ne Getiriyor" etkinliği düzenlendi.
Haber Merkezi
Pazar, 15 Ekim 2017 09:03

İstanbul, Ataşehir'de Halk Komiteleri ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin, Pir Sultan Abdal Derneği Kadıköy Şubesi'nde düzenlediği "Yeni Müfredat Ne Getiriyor" etkinliği bugün gerçekleştirildi.

Eğitim bilimci Onur Seçkin, gazeteci-yazar Barış Terkoğlu ve Aydınlanma Hareketi avukatı Özge Demir'in katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, veliler gerici müfredata dair neler yapılması gerektiğini konuştu.

Yeni eğitim müfredatının nasıl etkiler yaratacağı ve AKP'nin eğitimde dayattığı gerici ve piyasacı dönüşüme dair konuşmaların yapıldığı etkinlikte ilk sözü eğitim bilimci Onur Seçkin aldı. AKP'nin eğitim müfredatını değiştirirken iki temel olguyu başa yazdığını ifade eden Seçkin, bunların gericilik ve piyasacılık olduğunu söylerken öğrenci ailelerinin imam-hatip ve özel okullar arasında seçim yapmak durumunda bırakıldığını belirtti. Aydınlanmanın önemine vurgu yapan Seçkin " AKP iktidara geldiğinde özel okulların oranı %2-%3'lerdeydi. Önce 4+4+4 sonra ise eğitimde gericileşme hamleleriyle özel okulların oranı %20'e geldi. Laiklik adeta özelleştirildi, veli çocuğunun cihat eğitimi almaması için parayla laikliği alır duruma geldi. Özel okullar ne kadar kaçış noktası olarak görülürse görülsün, bu eğitim müfredatı nedeniyle onlar da etkilenecek. Bundan kaçış yok, örgütlenmek, kol kola girmek, çocuklarımızı TÜRGEV'e, Ensar'a teslim etmemek gerek." dedi.

Gazeteci-yazar Barış Terkoğlu ise, AKP'nin yaptığı dönüşümlerin aslında toplumu "okulsuzlaştırma" anlamına geldiğini ve bilinen okul kavramının AKP tarafından yok edilmeye çalışılmasının nedeninin ise, 1923'te kurulan Cumhuriyet ile aralarında kalan bir hesaplaşma olduğunu ifade etti. Aydınlanma Hareketi'nin verdiği mücadeleye dikkat çeken Terkoğlu, hem Cumhuriyet'e hem de gerçek anlamıyla laikliğe sahip çıkılması için, ortaklaşmak ve çoğalmak gerektiğini ifade etti. 

Etkinlikte son sözü Aydınlanma Hareketi avukatı Özge Demir aldı.  Aydınlanma Hareketi'nin açtığı davaları anlatarak sözüne başlayan Demir, davaların kazanımla sonuçlandığını ifade etti. "Elimiz gerçekten çok güçlü. Çünkü yaptıklarında ne Anayasa'ya ne de genel olarak hukuka uyan bir şey var. Velilerden fazlasıyla dönüş alıyoruz. Bu dönüşlerde zorunlu din dersi alan öğrencilerin neler yaşadığını öğrendikçe, neden dava açmamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz." diyen Demir, Danıştay'ın onayladığı emsal davalardan da örnek vererek, velileri Aydınlanma Hareketi'yle beraber davalara müdahil olmaya çağırdı. "Çocuğuma ne olur, ötekileştirirler mi diye düşünen velilerimiz var. Böyle düşünmesinler, biz mücadele ettikçe bizden korkuyorlar. Bizim çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, hurafelerle, cinlerle, perilerle korkutulan bir nesil, psikolojik olarak sağlıksız yetişiyor. Annesine cennete gitmek için ölmek istiyorum diyen, evde cinler onu izliyor diye yalnız kalamayan öğrencileri, bu müfredattan kurtarmamız gerekiyor." ifadelerini kullanan Demir, Aydınlanma Hareketi'nin sitesinde dava dilekçe örneklerinin yer aldığını belirterek, velileri gerici müfredata karşı ortaklaşmaya, mücadele etmeye davet etti.