Ankara'daki LGBT yasağına tepki: Valiliğin kararı hukuksuz, keyfi, ayrımcı!

Ankara’daki LGBT dernekleri Pembe Hayat ve Kaos GL, Valilik yasağının hukuka aykırı, ayrımcı ve keyfi olduğunu belirtti. Dernek yöneticileri, keyfi yasağa karşı hukuki süreç başlatacaklarını duyurdu.
Pazartesi, 20 Kasım 2017 10:14

Ankara Valiliği’nin şehirdeki LGBT etkinliklerini süresiz olarak yasaklamasının ardından Ankara’daki LGBT dernekleri Pembe Hayat ve Kaos GL, ortak bir açıklama yayımladı.

İki derneğin ortak açıklamasında söz konusu yasağın hukuksuz, ayrımcı ve keyfi olduğu vurgulandı.

Pembe Hayat ve Kaso GL derneklerinin yöneticileri, keyfi yasağa karşı hukuki süreç başlatacaklarını da kamuoyuna duyurdu. 

"KEYFİ YASAĞA YASAL TAKİP BAŞLATACAĞIZ" 

İki derneğin açıklamasında şöyle denildi: 

Ankara Valiliğinin 18 Kasım 2017 tarihinden itibaren süresiz olarak LGBTT-LGBTİ ve benzeri örgütler tarafından ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi ve benzeri etkinlikleri yasakladığını valiliğin internet sitesinden öğrendik.

Valiliğin bu hukuka aykırı, ayrımcı ve keyfi yasak kararının yasal takibini yapacağız. Böylesi toptan ve hakkın özüne dokunan yasaklama kararının hiçbir meşru ve yasal gerekçesi olamaz.

Torba bir yasak ile kapsamı son derece geniş, LGBTİ varoluşunun kendisini kriminalize eden, geniş yorumlamaya ve hak ihlallerine açık, muğlak bir durumla karşı karşıyayız. LGBTİ sivil toplum örgütleri eşit yurttaşlık için ayrımcılığa ve nefrete karşı senelerdir mücadele eden saygın kuruluşlardır. Bu kuruluşların faaliyet alanlarını daraltmanın dahi ötesine geçen, çalışamaz hale getiren yasaklar demokratik bir toplumda asla ve asla kabul edilemez.

Ankara Valiliğinin bu torba yasağa gerekçe gösterdiği “genel sağlık ve ahlakın korunması”, “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “kamu güvenliği” ve “başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” ifadeleri apaçık ayrımcılıktır. Bu karar ile LGBTİ’lere yönelik hak ihlalleri ve ayrımcılık meşrulaştırılmaktadır.

Bu karar ve bu karara gerekçe gösterilen hukuka aykırı ve muğlak kavramlar ile çok temel bir hak olan ifade ve örgütlenme özgürlüğü ve diğer temel hak ve özgürlüklerimiz ihlal edilmektedir. Bu karar ile temel hakların özüne ayrımcı saikle müdahale edilmiştir.

Ankara Valiliği’nin yasak kararı Anayasa’mızın eşitliği düzenleyen 10. maddesine yine düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini düzenleyen 26. maddesine; Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırıdır.

Bu açıklama ile aynı zamanda yerel mülki idare; kamu güvenliğini sağlama görevini icra etmek yerine kamunun önemli bir parçası olan LGBTİ’ler ve sivil toplum kuruluşlarını hedef haline getirerek kamu güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

Bu kararın en kısa sürede yeniden düşünülmesini ve geri alınmasını bekliyoruz. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık ve nefretin bu kadar yoğun olduğu ülkemizde ulusal ve yerel idarelere düşen bu ayrımcılık ve nefrete karşı mücadele etmektir.

BİR YASAK DA BURSA'DAN 

Bursa'da faaliyet gösteren Özgür Renkler adlı LGBT derneğinin bugün yapılması planlanan film gösterimi de engellendi. Bursa'da emniyet müdürlüğü ekipleri "Gacı Gibi" adlı filmin gösterileceği etkinliğin iptal edilmesini, aksi takdirde müdahale edeceklerini bildirdi. 

Bunun üzerine Özgür Renkler adlı dernek şu açıklamayı yaptı: 

"20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü kapsamında 20 Kasım Pazartesi günü (yarın) gerçekleştireceğimiz 'Gacı Gibi' film gösterimi etkinliğimizi iptal etmek zorunda olduğumuzu üzülerek sizlerle paylaşıyoruz.

Gösterimin gerçekleşeceği SanatMahal’e gelen emniyet görevlileri, görevli arkadaşlara, etkinliğin iptal edilmesini, aksi takdirde yarın etkinliğe müdahale edileceğini bildirmişlerdir.

Emniyetle iletişime geçen avukatımız, güvenlik şubeye yönlendirilmiş ancak güvenlik şubeden cevap alınamamıştır. Konu ile ilgili şuan için elimize ulaşan yazılı bir belge yoktur. 
Etkinliği iptal ettiğimizi ve dernek olarak takipçisi olduğumuzu, bildiririz."