Altın Portakal'da 'En iyi film' ödülü kazanan yönetmen: Şişmanım diye sektörde iş vermediler

Antalya’da katıldığı Uluslararası Film Festivali’nde "Rengahenk" seçkisinde "En İyi Film" ödülü alan Yağmurlarda Yıkansam’ın yönetmeni Gülten Taranç, şişman olduğu için sektörde kendisine iş verilmediğini, bankadan kredi çekerek filmini çektiğini söyledi.
DHA
Pazartesi, 24 Ekim 2016 14:58

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 53’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Film Festivali’nin "Rengahenk" seçkisinde izleyicilerin oylarıyla "En İyi Film" ödülünü kazanan Yağmurlarda Yıkansam’ın genç yönetmeni Gülten Taranç, "Şişman olduğum gerekçesiyle sinema sektöründe iş vermediler. Film çekmek için banka kredisi çektim" dedi.

Yönetmen Gülten Taranç, 2013 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Uzun süre sinema sektöründe iş arayan Taranç, daha rahat iş bulmak için İstanbul’a yerleşti. Burada da iş arayan 26 yaşındaki Taranç, "şişman" olduğu gerekçesiyle birçok kapıdan geri çevrildi.

EVİNE HIRSIZ GİRDİ

Kendi çabasıyla film çekmeye karar veren Gülten Taranç, gerekli teknik ekipmanı binbir güçlükle biriktirdiği parayla aldı. Ancak Gülten Taranç’ın evine giren hırsız, teknik ekipmanlarını çaldı. Taranç tekrar sinema sektörünün kapısını çaldı, ancak yine "şişman" olduğu gerekçesiyle iş bulamadı.

Sinema filmi çekmek için banka kredisi çeken Gülten Taranç, 18 günde ilk uzun metraj filmi olan Yağmurlarda Yıkansam'ı çekti. Gülten Taranç’ın filmi, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde izleyicilerin oylarıyla 10 film arasında en iyi film seçildi. 

FİLMİ İÇİN KREDİ ÇEKTİ

Taranç, iki yıl asistan olarak sektörde iş aradığını, ancak şişman olduğu için hareket kabiliyetinin daha az olacağı gerekçesiyle iş bulamadığını söyledi. Taranç, "Türkiye’de insana biçimsel yaklaştıkları gibi sanat eserlerine de öyle yaklaşılıyor. O yüzden içeriği sağlam bir film oluşturdum" dedi. Dış görünüşüyle insanların yargılandığını ifade eden Taranç, "Bugüne kadar krediyi nasıl ödeyeceğim kaygısı taşıyordum ama bu ödülü almak her şeye değdi. Seyirci filmimi anladı, bu benim için en büyük mutluluk" diye konuştu.

’YAĞMURLARDA YIKANSAM’

Gülten Taranç’ın yönetmenliğini üstlendiği ve çekimleri İzmir’de gerçekleştirilen film, kadına şiddeti konu alan bir yapım. Annesi, babası tarafından öldürülen Gamze’nin hikayesi, cinayetle başlayan yeni bir hayatı anlatıyor. Kadın cinayetlerinin tek mağdurunun yalnızca öldürülen kadınlar olmadığı, Gamze’nin, yani yine bir kadının hikayesi üzerinden anlatılıyor. Hikayede 15 yaşındaki Gamze’nin öfkesi, yalnızlığı, çaresizliği ve özlemleri izleyiciyle buluşuyor.