Almanya ziyareti öncesi dikkat çeken 'Deniz Yücel' açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, tutuklu gazeteci Deniz Yücel'e ilişkin Almanya ziyareti öncesi 'Ümit ederim kısa sürede serbest kalmış olur' dedi.
Çarşamba, 14 Şubat 2018 15:08

Başbakan Yıldırım, Almanya ziyareti öncesi Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel’e ilişkin açıklamada bulundu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Yıldırım, Deniz Yücel’in serbest kalıp kalamayacağına ilişkin soruya “Onun kararını ben vermiyorum, mahkemeler o kararı veriyor. Ümit ederim kısa sürede serbest kalmış olur. Kısa sürede bir gelişme olacağı kanaatindeyim” dedi.

Gazeteci Yücel geçen yıl 14 Şubat’ta İstanbul’da kendi isteğiyle ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi’nde tutulan Yücel hakkında henüz iddianame hazırlanmadı. Almanya, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için Yücel de dahil olmak üzere Türkiye’de tutuklu bulunan altı Alman vatandaşının serbest bırakılmasını talep ediyor. Yücel’in Türk ve Alman vatandaşlığı bulunuyor.

Deniz Yücel’in ve tutuklu Alman vatandaşlarının durumunun yarın yapılacak Merkel-Yıldırım görüşmesinde de gündeme gelmesi bekleniyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel “Bizim açımızdan bakıldığında tahliye dışında bir seçenek bulunmuyor” dedi.

Deniz Yücel, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-mail hesabına yönelik hacker saldırısı hakkındaki soruşturma çerçevesinde tutuklanmıştı.