Ali İsmail Korkmaz tişörtü giymek de suç ilan edildi: Zorla çıkarıldı

Haziran Direnişi'nde polis ve AKP'li esnafın saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın resminin basılı olduğu tişört giymek de suç ilan edilmeye çalışılıyor.
Salı, 14 Kasım 2017 14:30

İstanbul Maratonu'nda Ali İsmail Korkmaz tişörtü giyen katılımcılardan bazılarının tişörtünün zorla üzerlerinden çıkarıldığı açıklandı.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı konuyla ilgili bir açıklama yaparak duruma tepki gösterdi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) olarak bu yıl da Vodafone 39'uncu İstanbul Maratonu'nda güzel bir heyecanı birlikte yaşadık. Emel Anne'miz öncülüğündeki gönüllülerimiz ile lise ve üniversite öğrencilerine burs desteği sağlamak için koştuk. Değerli destekçilerimizin katkılarıyla hızla büyüyen Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu ile her geçen gün daha çok öğrenciye ulaşıyoruz. Bu konuda her gün daha çok heyecanlanıyor, daha çok çalışıyoruz.
 
Fakat dün, tüm bu güzel tabloyu bozan üzücü hadiseler de yaşadık. Koşucularımız bu seneki maraton sırasında içimize sindiremediğimiz çeşitli engellemelerle karşılaştı. Sabahın ilk saatlerinde koşucularımız, güvenlik güçleri tarafından, üzerlerinde Ali İsmail Korkmaz'ın resmi olan tişörtleri giydikleri gerekçesiyle, birlikte omuz omuza durduğumuz kardeş sivil toplum kuruluşlarıyla buluştuğumuz alana sokulmadı; yanımıza ulaşmalarında zorluk çıkarıldı.
 
Bu tutum, koşu sırasında da devam etti. Birçok koşucu arkadaşımızın önüne geçilip durdurularak, tişörtü zorla çıkarılmaya çalışıldı. 42 kilometre koşusuna aylardır hazırlanan koşucularımızın, zamanla ve kendileriyle yarışma hedefleri hiçe sayılarak güvenlik güçleri tarafından bitiş çizgisine 400 metre kala yolları kesilip tişörtleri zorla çıkartıldı. Bu durum, sporcuların engellenmesi ve yarışın sabote edilmesi olarak tarihe geçmiştir. Koşu atmosferi bozulmuş, aylardır yapılan antrenmanlar hiçe sayılmıştır. Tüm güçlüklere rağmen koşucularımızın tamamı bitiş çizgisine varmıştır.
 
Hatırlatmak isteriz ki; Ali İsmail Korkmaz Vakfı, 21.05.2014 tarihinde kurulmuş ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış resmi bir kurumdur. Üç yıl içinde yaptığı faaliyetler, kamuoyunun gözü önünde ve yetkili kurumların gözetiminde gerçekleşmiştir. Şeffaflık temel ilkemizdir. Vakfımızın gelir kaynağı, gönüllü bağışçılardan toplanan bireysel bağışlardan oluşmaktadır ve maratona katılan onlarca sivil toplum kuruluşundan biridir. Bütün sivil toplum kuruluşları da maratonlara kendi tişörtleriyle katılarak farkındalık sağlamayı amaçlar.
 
Engellenen maraton tişörtlerinde, Ali İsmail'in toplumsal fayda için çalıştığı kısacık gençliğini, sivil topluma adadığı düşlerini tarif ettiğimiz "Gençler İsterse Düşler Gelecek Olur" sloganı ve Ali İsmail'in gülen yüzü yer almaktadır. Katilleri yargı önünde cezalandırılmış bir gencin fotoğrafının olduğu tişörtü giymek suç mudur? Ali İsmail'in anısını yaşatmak için ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı'na yaşatılan bu tablo ne spor ahlakı ne de insani tavırla örtüşmektedir.