AKP'nin referandum sonrası ilk icraatı: Kıdem tazminatını fona devretme hazırlığı!

Çalışma Bakanı Müzezzinoğlu açıkladı... AKP hükümetinin, şaibeli referandumdan sonraki ilk icraatı, işçinin kıdem tazminatını fona devretme adımını hızlandırmak oldu. Bu gelişmeyi soL'da 28 Mart'ta "AKP'den işçilere büyük saldırı hazırlığı: 16 Nisan'ı bekliyorlar" başlığıyla duyurmuştuk.
Çarşamba, 19 Nisan 2017 15:00

AKP hükümetinin, şaibeli referandumdan sonraki ilk icraatı, işçinin kıdem tazminatını fona devretme adımını hızlandırmak oldu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

KIDEM TAZMİNATI FONA: PATRONLARIN HİZMETİNE!

Kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili gelinen noktayı değerlendiren Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Kıdem tazminatının iki sorunlu başlığı var. Birincisi çalışanın hakları işverenin kasasında birikiyor. Bunun çok büyük sorunları var. Bazı iş yerleri kapanabiliyor, bu para bir yerde ayrı olarak tutulmuyor. İşveren bunu finansman olarak da kullanıyor. İşveren diyor ki bu yükü bizim üzerimizden al. Diğer taraftan çalışanın neredeyse yüzde 75'i hiç alamıyor ya da hak ettiği oranda alamıyor. En çok mağdur olan çalışan. Bİz bu mağduriyeti daha fazla görmemezlikten gelemeyiz. Kaçınılmaz olarak hakkaniyetli, güvencesi güçlü, sürdürülebilir, şeffaf olan bir fon olacak. Fon yasal güvencesiyle, şeffaflığıyla bir sistem. Önümüzdeki haftadan itibaren taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız. Hak kaybının olmaması bizim de en önemli duyarlılığımız. Yüzde 70 oranında hak kaybı var, hiç alamadığı için." 

Müezzinoğlu, emekliye promosyon ödemelerinin yüzde 75'inin tamamlandığını belirterek, "3 milyar 200 milyon gibi bir rakam ödendi" dedi.

BAKAN TAŞERONA KADRO SORUSUNU "ÖNÜMÜZDEKİ AYLARIN KONUSU" DİYE GEÇİŞTİRDİ!

Taşeron işçilere kadro düzenlemesiyle ilgili konuşan Müezzinoğlu, "Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra hükümete göndereceğiz. Önümüzdeki ayların konusu. Haftaya pazartesi Bakanlar Kurulu yapıldığında çözüm takvimi belirlendikten sonra biz de o takvime göre çalışmaları şekillendireceğiz" diye konuştu.