AKP'den Trump'ın danışmanına yanıt

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster'ın yaptığı açıklamaya Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:50

ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Herbert Raymon McMaster'ın, Türkiye ve Katar'ın 'radikal ideolojilerin yeni sponsorları' oldukları yönündeki açıklamasına AKP'den yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada

Açıklamanın tam metni şöyle:

"ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’ın, bir düşünce kuruluşu tarafından dün (12 Aralık) Vaşington’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizi ve hükümetimizi hedef alan ifadelerde bulunduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir.

Dost ve müttefik olarak görmeye devam ettiğimiz ABD’nin ülkemize aynı yaklaşımı sergilemesini ve her ne sıfat altında olursa olsun YPG gibi terör örgütlerine desteği bırakarak, geleneksel müttefiklik ilişkilerimiz ve uluslararası meşruiyete uygun şekilde ülkemizin kararlılıkla sürdürdüğü terörizm ve radikalizmle mücadelesine daha somut ve etkin destek vermesini beklemekteyiz."