'Afrin savaşına hayır' diyen HDP il eş başkanı tutuklandı

'Afrin savaşına hayır' konulu basın açıklamasına katılan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Fatma Demirtağ 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik' iddiasıyla tutuklandı.
Çarşamba, 14 Şubat 2018 14:59

Mersin'de 22 Ocak'ta "Afrin savaşına hayır" eylemi yaptıkları gerekçesiyle 6 Şubat tarihinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Fatmagül Demirtağ, HDP Mezitli İlçe Eşbaşkanı Mahmut Kamal ve HDP yöneticileri Hasar Orhan ile isimleri öğrenilemeyen iki kişi emniyetteki işlemlerinin ardından Mersin Adliyesine sevk edildi.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre Kamal ve Orhan ile isimleri öğrenilemeyen iki kişi savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Demirtağ tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemede ifadesi alınan Demirtağ, yaptıkları eylemin kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivil halkın zarar görmemesi talebini içerdiğini söyleyerek serbest bırakılmayı talep etti. Mahkeme heyeti ise, basın metninin suç unsuru oluşturduğu gerekçesiyle "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi.