'Adalet Kurultayı'na katılan gerici CHP'ye 'akıl' verdi: Safraları atma fırsatı!

"Adalet Kurultayı"na konuşmacı olarak katılan Nur cemaati yayın organı Yeni Asya gazetesi genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz köşesinde CHP'ye "akıl" verdi ve "Bir anlamda ‘safraları atma fırsatı’ olarak görmek lazım" dedi.
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 12:34

CHP, "Adalet Yürüyüşü"nün ardından Çanakkale’de "Adalet Kurultayı" düzenledi. Çok sayıda kişinin konuşmacı olarak katıldığı kurultayın en tartışmalı ismi ise Nur cemaatinin yayın organı Yeni Asya gazetesi genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz oldu. 

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Eğitimde Adalet” adlı çalıştayda söz alan Güleçyüz, farklı dinlere ait dernekler kurulması konusunda yanındaki Risale-i Nur kitabından bölümler okumuş, Said Nursi’nin görüşlerini aktarmıştı. 

CHP’nin içinden ise Güleçyüz’ün Kurultay’da konuşturulmasına, yaptığı konuşmanın içeriğine tepkiler geldi. 

Güleçyüz, CHP’den gelen tepkilere bugünkü köşesinde yanıt verdi. 

“Nurdan rahatsız olan yarasalar” başlıklı yazısında Güleçyüz şunları yazdı:

“CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği Adalet Kurultayındaki Eğitimde İnanç Çalıştayında yaptığımız konuşmada Said Nursî’ye atıfla dile getirdiğimiz fikirler ve Risale-i Nur’dan okuduğumuz birkaç satır toplantıya katılanların yoğun ilgisiyle karşılanır ve olumlu yankılar uyandırırken, nurdan rahatsız olan yarasa tıynetindekileri rahatsız etti. Tepkilerini yine son derece bayağı, seviyesiz, ahlak dışı, pespaye, aşağılık, iğrenç, bel altı küfür ve hakaretlerle açığa vurarak, düzeysizliklerini sergilediler.”

CHP’YE AKIL VERDİ: SAFRALARI ATMA FIRSATI

Yazısında “Ramazan’da Kadir Akbaş ve Özdabak’la birlikte Halk TV’ye çıkmamız ve Hakan Aygün’ün programındaki konuşmalarımız da aynı çevreleri küplere bindirmişti” diyen Güleçyüz şöyle devam etti: 

“Ardından Özdabak’la birlikte Adalet Yürüyüşüne katılan Döküler’in Kılıçdaroğlu’na Bediüzzaman’dan aktardığı ‘Umumun hukukuna hizmet hukukullah hükmündedir’ ifadesine CHP liderinin gösterdiği hüsn-ü kabul, yine aynı güruhu hop oturtup hop kaldırmaya yetmişti.

Daha öncesinde ise Nur Ener’in ‘Kürt sorunu’yla ilgili bir sorusu üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Bediüzzaman için ortaya koyduğu olumlu yaklaşıma ateş püskürmüşlerdi.

CHP politikalarındaki pozitif değişimin tarihe geçen en çarpıcı örneklerinden biri de, AKP iktidarında Risale-i Nur’a getirilen devlet tekelinin, anamuhalefet partisi tarafından Anayasa Mahkemesine açılan dava sonucunda iptal edilmesiydi."

Güleçyüz, yazısında, CHP'nin bu tepkileri "safraları atma fırsatı" olarak görmesi gerektiğini de vurguladı.