ABD'den Türkiye'ye 'Metin Topuz' notası

ABD’nin, tutuklu başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz’un el konulan cep telefonu için nota verdiği ve iadesini istediği ortaya çıktı.
Cumartesi, 21 Ekim 2017 12:33

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda irtibat görevlisi olarak çalışan, 25 Eylül'de gözaltına alınan ve 4 Ekim'de "casusluk" iddiasıyla tutuklanan Metin Topuz'un odağında olduğu vize krizi, heyetler arası görüşmelere rağmen sürüyor. 

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderilen 10 Ekim 2017 tarihli bir yazıyla ABD’nin Türkiye’ye cep telefonu için nota verdiği ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Mehmet Samsar imzası taşıyan yazıya göre, ABD’nin verdiği notada Topuz’un kullandığı cep telefonunun ABD devletine ait olduğu, ABD’nin Topuz’un tutuklanmasının ardından savcılık kararı ile el konulan cep telefonunun en kısa sürede iadesini istediği ifade edildi. Notada ayrıca telefonun ve SIM kartın içindeki verilerin de Viyana Sözleşmesi gereği dokunulmazlık kapsamı içinde olduğu ifade edildi.

Yazıda, notada yer alan şu sözlere de dikkat çekildi: "Notada devamla Metin Topuz’a ait……… numaralı cep telefonu veya……… seri numaralı SIM kart ile bağlantılı her türlü bilgi ve verinin Konsolosluk İlişkileri hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 33’üncü maddesi uyarınca, Konsolosluk arşiv ve belgelerinin dokunulmazlığı kapsamında olduğu kaydedilmektedir."