ABD'de görülen Hakan Atilla davasında duruşma erken bitirildi

New York'ta tutuklu yargılanan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla, avukatları tarafından daha önce ifade vereceği açıklanmasına rağmen ifade vermedi ve duruşma erken bitirildi.
Cuma, 15 Aralık 2017 01:56

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, perşembe günü ifade vereceğine ilişkin avukatlarının daha önceki açıklanmasına rağmen ifade vermedi ve duruşma erken bitirildi.

Atilla'nın ifade verip vermeyeceği belirsizliğini korurken, avukatları ise bu konudaki soruları cevapsız bıraktı.

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming, duruşmanın bitmesinin ardından Atilla'nın "adını temize çıkarmak için" ifade vermek istemesinin kendi kararı olduğunu söyledi. Ancak Fleming, müvekkilinin ifade verip vermeyeceği yönündeki sorulara net yanıt vermedi.

Savunma avukatları dün mahkemeye itiraz dilekçesi sunarak müvekkillerinin yargılandığı davada tanıklık yapan eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın "çalıntı deliller sunması" ve "yanlış ifade vermesi" nedeniyle davanın hükümsüz kılınması talebinde bulunmuştu.

Yargıç Richard Berman ise savcılıktan Korkmaz'ın elindeki delillerin nereden ve nasıl geldiğini açıklayan bir dilekçe sunmaları talebinde bulunmuştu.

Savcılık makamının dilekçesini yerel saat ile bugün 17:00'da (TSİ:01:00) sunması bekleniyor.

Öğleden sonraki oturumun başında, savcılık makamı, Atilla'nın 17 Mart 2017 tarihinde New York JFK havalimanında göz altına alınarak FBI tarafından sorgulandığı görüntüden 6 dakikalık bir kısmı jüri üyelerine izletti.

Görüntüde, iki FBI ajanı Atilla'ya göz altına alındığı ve hakkında tutuklama kararı olduğunu söylerken, Atilla "İmkansız. Anlamıyorum. Benim Rıza'yla hiçbir şahsi işlemim yok. Olsa benim ABD'de ne işim var." ifadesini kullanıyor.

Yargıç Berman ise görüntünün izletilmesinin ardından savcılık ve savunma makamlarının üzerinde uzlaşamadıkları konular üzerinde anlaşma sağlanıncaya kadar duruşmaya ara verileceğini ve yarın sabah devam edileceğini duyurdu.

Atilla'nın avukatları, duruşmanın sabahki (yerel saate göre) oturumun sonunda müvekkillerinin, yargılandığı davada öğleden sonra ifade vereceğini açıklamıştı.

Sabahki (yerel saate göre) oturumun başında sorgulanmasına devam edilen eski Komiser Yardımcısı Korkmaz, mali şubeden atanmasının ardından 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili delilleri 6 farklı zamanda temin ettiğini söyledi.

Soruşturmayla ilgili delilleri verdiği savcıyı 25 Aralık 2013 tarihinde ziyaret ettiğini belirten Korkmaz, delilleri kendisinin de muhafaza etmek istediğini ve savcıdan CD olarak aldığı delilleri daha sonra şifreli olarak kendi flash diskine ve hard diskine kopyaladığını ifade etti.

Korkmaz, Ocak 2014'ün sonlarına doğru söz konusu savcıyı 2 kez daha ziyaret ettiğini bildirirken, bu görüşmelerinde delillerin taranmış hallerini ve aramalarda elde edilen fotoğrafları aldığını ve bunları yine flash diskine aktardığını kaydetti.

Şubat 2014'te eski görevinden alınan savcının yeni ofisini ve Temmuz 2014'te de evini ziyaret ettiğini söyleyen Korkmaz, bu ziyaretlerinde de daha önce taranmamış olan belgeleri ve eksik kalan raporların dijital versiyonlarını aldığını ifade etti.

Haziran 2016'da da dosyada bilirkişi görevinde bulunmuş bir memurdan da delil temin ettiğini anlatan Korkmaz, ABD'li savcılarla ilk olarak avukatı aracılığıyla iletişim kurduğunu aktardı.

Daha sonra, Atilla'nın avukatlarından Todd Harrison, Türkiye'de kendisine karşı yöneltilen iddianamedeki delilleri "asılsız" olarak nitelendiren Korkmaz'a, "O halde sizin Türkiye'de yasadışı elde ettiğiniz deliller nasıl benim müvekkilim Atilla Bey'e karşı kullanılabilir?" sorusunu yöneltti ancak cevap alamadı.