Ragbi Federasyonu'na kayyum atandı

Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu dün yaptığı toplantıda, Türkiye Ragbi Federasyonu başkanı ve yönetim kurulu hakkında Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu'nun vermiş olduğu cezalar ile yeni seçiminde delegelerin usulsüz olduğu gerekçesiyle, 8 Aralık 2016 tarihinde yapılacak olan genel kurulu iptal etti ve kayyum atadı. 
DHA
Cuma, 02 Aralık 2016 14:07

Türkiye Ragbi Federasyonu yönetim kurulu üyeleri ve Başkan Şahin Kömürcü'ye 2 ile 8 ay arasında ceza verilmişti. Federasyon yöneticileri Spor Tahkim kuruluna aldıkları cezalar nedeniyle itiraz etmişlerdi. Dün bu dosyayı görüşen tahkim kurulu, yeni delege yapısı ile yönetim hakkındaki verilen cezalar nedeniyle, sağlıklı bir karar vermek ve seçimi hukuka uygun olmasını sağlamak için genel kurulu tekrar iptal etti. Spor Genel Müdürlüğü hukukçularından Av. Mehmet Aslan kayyum olarak atandı. Aslan, bakanlık avukatlarından iki isim belirleyecek ve federasyonu 60 gün içerisinde seçime götürecek. Seçim süreci, kararın taraflara tebliğinden itibaren başlayacak ve süreç tekrarlanacak. Başkan adayları, yeni belirlenecek delegelerden imza toplayacak ve seçime girecek. 

Mevcut Başkan Şahin Kömürcü'ye 3 ayrı konudan toplam 8 ay, yönetim kurulu üyelerine ise 3 ile 2 ay hak mahrumiyeti cezası verilmişti. Kararların kesinleşmesine ise, Spor Tahkim Kurulu karar verecekti. Dün yapılan toplantıda tahkim kurulu sürecin sağlıklı işlemesine karar verdi ve kayyum atadı. Tahkim kurulu suçlamalarla ilgili kararını, diğer oturumlarda verecek.